Studia w Krakowie – dlaczego warto?
Nauka i edukacja Szymon W. - 02-07-2020

Studia w Krakowie – dlaczego warto?

Wybór drogi zawodowej jest dla każdego nie lada wyzwaniem. Często oprócz kierunku studiów brane jest pod uwagę miasto, w którym chciałoby się podjąć naukę. Jednym z głównych ośrodków akademickich jest zdecydowanie Kraków. Dlaczego warto decydować się na studia Kraków?

Studia Kraków – najpopularniejsze uczelnie

Zadając sobie pytanie – dlaczego studia Kraków? – warto wziąć pod uwagę, że jest to kolebka akademicka. Wszystko przez to, że mieści się tutaj najstarszy uniwersytet w kraju i jeden ze starszych na naszym kontynencie. Jak łatwo można się domyślić, chodzi o Uniwersytet Jagielloński, który powstał w XIV wieku. Oprócz UJ-otu mieszczą się tutaj inne i prestiżowe uczelnie takie jak Akademia Górniczo-Hutnicza czy Politechnika Krakowska, słynące z miana najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Wśród słynnych szkół ekonomicznych znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny, a wśród pedagogicznych – Uniwersytet Pedagogiczny. Ponadto, dla artystycznych dusz są dedykowane takie placówki jak Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna czy Akademia Sztuk Pięknych. Uczelni publicznych i niepublicznych w Krakowie nie brakuje, jest w czym wybierać i z pewnością każdy znajdzie kierunek odpowiedni dla siebie.

Studia w Krakowie – dlaczego warto?

Typowe miasto akademickie

Kraków został okrzyknięty jednym z większych miast akademickich w Polsce. Wynika to głównie z tego, że w mieście tym znajdują się wszystkie rodzaje uczelni wyższych. Począwszy od medycznych, ekonomicznych, pedagogicznych, technicznych, rolniczych, sportowych, artystycznych po dużą ilość szkół prywatnych i niepublicznych. Kraków jest posiadaczem największego miasteczka studenckiego w kraju, które corocznie zamieszkiwane jest przez około 8 tysięcy studentów. Znajduje się tu mnóstwo kompleksów akademickich – UE’ku, UJ’tu, AWF’u i wiele innych.

Bogata oferta kulturalna

Co ważne dla studentów, Kraków może się pochwalić dość obszerną ofertą kulturalną. W mieście organizowanych jest mnóstwo koncertów, wystaw, wernisaży czy eventów. Znajduje się tu duża ilość kin z najnowszym repertuarem, teatrów i muzeów. Wieczorami i nocą nie brakuje atrakcji w licznych klubach nocnych, kawiarniach czy restauracjach.  Ponadto, znajduje się mnóstwo miejsc idealnych na spacery czy uprawianie sportu, takich jak Planty, Bulwary Wiślane, Kazimierz, Stare Miasto, Zakrzówek, Podgórze i wiele innych magicznych zakątków.

Dobra komunikacja

Kraków należy do miast bardzo dobrze skomunikowanych. Istnieje wiele linii autobusowych i tramwajowych, dzięki którym bez problemów możemy się udać w konkretne miejsca. Nowo przybyli studenci szybko się w nim odnajdują, ponieważ przystanki są dobrze oznakowane, tramwaje przybywają na czas i podróż nawet z odległych części miasta zajmuje nie dłużej niż 30 minut.

Oprócz dobrej komunikacji miejskiej, Kraków cechuje się dobrą komunikacją podmiejską oraz dobrą linią kolejową. Z Krakowa lub Krakowa Płaszowa rozpoczyna się bieg wielu pociągów, dzięki którym można udać się w góry, a nawet nad morze czy za granicę kraju. Studenci nawet z odległych części Polski bez problemu dotrą do Krakowa, gdyż połączeń do miasta jest dosyć sporo.