Inozyt jest nazwą bardzo często spotykaną w literaturze naukowe i medycynie. Jest to naukowe określenie i jedna z alternatywnych nazw witaminy B8. Ta z kolei jest stosunkowo mało znana i wręcz niedoceniana. W porównaniu z chociażby popularną witaminą C czy innymi witaminami z grupy B, o inozycie słyszymy stosunkowo rzadko i mało. Warto więc dowiedzieć się, czym jest inozyt, jaką pełni rolę w funkcjonowaniu organizmu oraz poznać inne nazwy, pod którymi występuje ta substancja.
Czym jest inozyt i jaką pełni rolę?
Inozyt to nic innego, jak jedna z nazw, pod którymi spotykana jest witamina B8. Co ciekawe, była ona pierwotnie uznawana za taką, której organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać. Później, dzięki licznym badaniom naukowym, okazało się jednak, że nasz organizm produkuje inozyt w niewielkich ilościach – głownie w mózgu, wątrobie oraz nerkach. Inozyt pod względem chemicznym jest zaliczany do polioli, czyli związków posiadających właściwości słodzące. Należy więc do tej samej grupy substancji, co popularne erytrytol, ksylitol czy srobitol, które dobrze znają osoby dbające o linię i unikające cukru.
Inozyt jest witaminą, która wywiera pozytywny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dobrze wpływa m. in. na pracę i funkcjonowanie układu nerwowego oraz może posiadać korzystne działanie przeciwdepresyjne. Co więcej, inozyt ma także zdolność do obniżania wskaźnika insulinooporności i co za tym idzie, zmniejszania stężenia glukozy we krwi. Pozytywnie wpływa także na poziom cholesterolu, pomagając w obniżaniu poziomu trójglicerydów. Inozyt znajdziemy w wielu naturalnych produktach – np. w świeżych warzywach i owocach, fasoli, groszku oraz cytrusach. Jako ciekawostkę warto dodać, że wielu producentów popularnych energetyków dodaje do nich właśnie witaminę B8.
Pod jakimi innymi nazwami można spotkać inozyt?
Inozyt to zaledwie jedno z wielu określeń, pod którymi występuje witamina B8. Poszukując informacji o jej działaniu, suplementacji oraz wpływie na organizm, możemy napotkać chociażby na nazwę „inozytol”. Jest to zwyczajowa nazwa związku chemicznego z grupy alkoholi polihydroksylowych, a konkretnie cykloheksandeksolemu. W niektórych źródłach inozyt występuje także pod nazwą mio-inozytol. Jest to jedna z postaci inozytolu, która posiada udowodnione naukowo działanie wspomagające leczenie PCOS (zespołu policystycznych jajników). Ten sam związek można także spotkać pod nazwą myo-inozytol, cyclohexitol, dambrose, inose, inosite, lipositol oraz meso-inositol.
Jak widać, inozyt występuje pod wieloma nazwami, z których wszystkie jednak odnoszą się do tej samej substancji, czyli witaminy B8. Co ciekawe, inozyt witaminą jest tylko z nazwy, gdyż pod względem naukowym nie może być w pełni zaliczany do kategorii witamin. Witaminy to bowiem związki, których z zasady nasze organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować – muszą być więc dostarczane z zewnątrz, najczęściej z pożywienia. Jak wspomnieliśmy powyżej, inozyt w niewielkich ilościach jest syntezowany w organizmie, nazywanie go witaminą jest więc pewną nieścisłością.