Jak reagować na gorączkę?
Zdrowie Paweł Tkaczyk - 22-02-2021

Jak reagować na gorączkę?

Dobry i rzetelny termometr powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym łapią nas infekcje, których bardzo częstym pierwszym większym objawem jest gorączka. Podwyższona temperatura naszego ciała to prawidłowa reakcja organizmu na atak infekcji, czy to bakteryjnej, wirusowej, a nawet pasożytniczej. O gorączce możemy mówić, gdy temperatura naszego ciała jest powyżej 38°C. Podnosząc temperaturę ciała organizm uruchamia mechanizmy obronne i rozpoczyna walkę z intruzem. Im wyższa temperatura, tym szybciej tworzą się leukocyty i namnażają się przeciwciała.

Gorączka to uciążliwy, ale potrzebny mechanizm

Gorączka występuje zatem jako reakcja obronna organizmy, która pozwala nam szybciej uporać się z infekcją. Jednak nie tylko atakująca nas choroba odczuwa jej negatywne działanie. My sami jesteśmy również bardzo osłabieni, niezdolni do koncentracji, możemy odczuwać nawet zaburzenia świadomości. Gorączka jest szczególnie niebezpieczna u dzieci czy kobiet w ciąży. Nie powinniśmy zwalczać jej, gdy jest niewysoka, ale należy ją stale kontrolować, by w odpowiednim momencie móc prawidłowo zareagować. Do tego niezbędny jest termometr, który poda nam szybki i prawidłowy wynik, na podstawie którego będziemy w stanie podjąć racjonalną decyzję. Bardzo często gorączka towarzyszy infekcji wirusowej, której niejako nie leczymy, łagodząc jedynie jej objawy.

Wyposaż apteczkę w dobry termometr

Termometry są zatem jednym z najważniejszych i najczęściej używanych urządzeń medycznych w naszych domach. Szczególnie teraz niezbędne jest posiadać w domu model termometru dobrej jakości i sprawdzonej firmy. Funkcjonalna alternatywą dla tradycyjnych termometrów szklanych są termometry elektroniczne. Możemy je zasadniczo podzielić na termometry elektroniczne dotykowe oraz bezdotykowe. W szerokiej ofercie Sanity.pl znajdziemy zarówno termometry uniwersalne, stworzone z myślą o całej rodzinie, jak i modele wyprodukowane szczególnie z myślą o dzieciach. Wszystkie jednak cechuje dokładność i wiarygodność pomiaru.

Uniwersalny typ dla całej rodziny

W przypadku termometrów, ale też innych urządzeń używanych w domach, niesamowicie ważne jest, by działały one w sposób prosty i intuicyjny. Najbardziej powszechnym rodzajem są termometry elektroniczne dotykowe. Ich główną zaleta jest prostota i uniwersalność działania oraz bardzo atrakcyjna cena. Mogą one z powodzeniem być używane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Warto wybrać model z miękką końcówką, by zachować bezpieczeństwo pomiaru u małych dzieci. Pozwalają one na komfortowy pomiar temperatury pod pachą, w ustach lub w odbycie. Są małe, poręczne i łatwe do spakowania i zabrania ze sobą w torebce lub torbie podróżnej. Zdecydowanym minusem jest długość pomiaru, która wynosi zazwyczaj około minutę.

Jak reagować na gorączkę?

Szybko i komfortowo

W przypadku, gdy zależy nam na szybkości badania i jak najwygodniejszej jego formie powinniśmy wybrać termometr elektroniczny bezdotykowy, np. dostępny na Sanity.pl model BabyTemp. Termometry bezdotykowe działają na podczerwień – wystarczy ustawić je przed naszym czołem lub skronią i bardzo krótkim czasie, wynoszącym maksymalnie kilka sekund, uzyskujemy wynik na ekranie termometru. Będzie to zatem nieoceniony gadżet w przypadku opieki nad małymi dziećmi, ale też wszędzie tam, gdy chcemy maksymalnie skrócić czas przeznaczony na badanie.