Zaplecze kulturowe Krakowa
Kraków Helena Sosińska - 14-05-2021

Zaplecze kulturowe Krakowa

Kraków, jako dawna stolica Polski urzeka turystów z całego świata, wiele nurtów architektonicznych i bogata historia sprawiają, że to jedno z najciekawszych miejsc w naszym kraju. Ponowne umożliwienie organizowania wydarzeń kulturalnych pozwala na pobudzenie kreatywności mieszkańców w tym zakresie.

Zaplecze kulturowe Krakowa

Zaplecze kulturowe Krakowa

Kraków został okrzyknięty Europejską Stolicą Kultury, w której tworzyli i tworzą poeci, pisarze, artyści i naukowcy. Doskonałymi przykładami są festiwale, których międzynarodowa ranga wskazuje na wysoki prestiż. Kraków można porównać do wiersza, który pisany jest z niezwykłym rozmachem, ponieważ jest to miasto symboli i metafor. Tworzyła tam między innymi Wisława Szymborska, której poezja może wytyczać szlaki zwiedzania miasta. Na stronie https://krakowculture.pl wskazuje się jeszcze na twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Reymonta oraz Henryka Sienkiewicza. Są to laureaci Nagrody Nobla, których dzieła zapisały się złotymi zgłoskami w polskiej kulturze. W stolicy Małopolski  odbywa się wiele festiwali literackich, które stanowią idealną okazję do głębokich rozmów o literaturze. Ciekawym rozwiązaniem są kawiarnie literackie, jeżeli którakolwiek z nich jest zamykana, w jej miejsce pojawia się nowa. Każdy może przyjść do takiego miejsca i oddać się lekturze oraz żywej dyskusji na temat powstałych dzieł. W kwestii kulturalnych odsłon Krakowa warto zwrócić uwagę na funkcjonowanie uczelni wyższych, najbardziej znaną jest zdecydowanie Uniwersytet Jagielloński, którego powstanie datuje się na XIV wiek. Kształcili się tam twórcy epoki odrodzenia – między innymi Jan Kochanowski oraz Mikołaj Rej. Na liście studentów znajdowali się również obywatele Litwy, Niemiec oraz Francji i Włoch. Współcześni studenci mogą liczyć na wsparcie w postaci funduszy stypendialnych, co przekłada się na możliwość lepszego startu w działalność literacką.

Symbole Krakowa

Kraków nie jest znany wyłącznie z jednego symbolu, ponieważ na terenie miasta znajduje się wiele charakterystycznych miejsc. Są to na przykład Sukiennice, dzielnica Kazimierz, Zamek na Wawelu – wszystkie te obiekty są zapewne doskonale znane. Legenda głosi, iż założycielem miasta był Książe Krak, od którego imienia pochodzi nazwa miejsca. Tę znaną postać opisał Wincent Kadłubek, wraz z historią o podjęciu walki ze smokiem, który stwarzał duże zagrożenie dla mieszkańców. Postać Kraka należycie uhonorowano, co widać w krajobrazie Krakowa – na jego cześć powstał kopiec nazwany jego imieniem. Na portalu https://krakowculture.pl przedstawionych jest mnóstwo wzmianek o tym, jak Kraków szybko się rozwijał, w związku z tym stał się centrum wydarzeń kulturalnych i chętnie odwiedzanym miejscem. Pomimo przeprowadzki dworu królewskiego do Warszawy, w Krakowie cały czas odbywały się koronacje królów. Kraków pomimo bardzo trudnych czasów wojennych i okupacyjnych stanowił stolicę duchowną dla wszystkich Polaków. Narodowy duch został podtrzymany przy ogromnym wkładzie Muzeum Narodowego, którego powstanie miało miejsce w 1879 roku.