Orfeomajnun to interdyscyplinarny, partycypacyjny projekt muzyczno-teatralny. Łączy dwa mity z różnych kultur. Scala grecki mit Orfeusza i Eurydyki oraz bliskowschodnią legendę o Lejli i Majnun.
Fascynujące wydarzenie kulturalne
Teatr emocji o miłości, stracie i tęsknocie oraz sile muzyki, Orfeomajnun będzie wyjątkowym wydarzeniem. Wykorzystuje wiele płaszczyzn. Wyraża nowe spojrzenie na te dobrze znane opowieści.
Od stycznia do czerwca 2020 zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjno-artystyczne dla mieszkańców Krakowa. 20 marca 2020 w Centrum Kongresowym Ice Kraków będzie można zobaczyć wspaniała opera “Orfeo i Majnun”. Natomiast 20 czerwca 2020 odbędzie się wielka parada podczas Wianków-Święta Muzyki. W paradzie zostaną wykorzystane maski i lalki zwierząt przygotowane przez uczestników warsztatów.
Projekt Orfeomajnun.pl obejmuje warsztaty i współpracę z mieszkańcami z różnych pokoleń i środowisk. Studenci, chórzyści, muzycy i artyści uczestniczą w procesie współtworzenia.
Inspiracja
Tęsknota jest nie tylko dominującą emocją w sercach kochanków Lejli i Majnun, ale również wewnętrzną siłą, która popycha Orfeusza do zejścia do podziemnego królestwa umarłych, by odzyskać swoją Eurydykę. Stary ojciec Majnuna pragnie znów zobaczyć swojego zaginionego syna, a w dwóch opowiadaniach zwierzęta tęsknią za spokojnym pięknym muzyki śpiewaków i poetów Majnuna i Orfeusza.
Tęsknota jest czymś, czego doświadczamy na co dzień: kiedy myślimy o miłości lub utraconym uczuciu, o przeszłości albo lepszej przyszłości, o powrocie do domu albo znalezieniu lepszego miejsca do życia. Możemy też tęsknić za spokojnym i lepszym życiem. Wyrażamy tęsknotę muzyką, słowami i wieloma innymi formami artystycznymi.
Dlaczego warto się zaangażować?
Wspólne wyrażanie emocji i myśli w muzyce, słowach i obrazach jest fascynujące. Ale to nie wszystko! Podczas warsztatów możesz nauczyć się nowych umiejętności. Artyści pomogą Ci wcielić w życie swoje pomysły, wymyślić melodie i teksty, rysować, grać muzykę, śpiewać, malować, tańczyć, malować grafitti i nie tylko. Orfeomajnun to piękna akcja kulturalna na tle lirycznym.
Jakie zalety ma arteterapia?
Ekspresja artystyczna pozwala wyrażać swoje myśli, idee lub lęki w sposób, w jaki czasami komunikacja werbalna jest niemożliwa. Podczas zajęć artystycznych zaczynamy poznawać siebie coraz lepiej.
Arteterapia, dziedzina hybrydowa, na którą w dużej mierze wpływa sztuka i psychologia, wykorzystuje proces twórczy. Pozwala uczestnikom rozwijać samoświadomość, eksplorować emocje, rozwiązywać skomplikowane konflikty emocjonalne, doskonalić umiejętności społeczne i podnieść poczucie własnej wartości. Terapia sztuką kierowana jest przede wszystkim do osób stojących przed wyzwaniami emocjonalnymi i psychicznymi. Wspaniale poprawia samopoczucie.
Wykazano, że arteterapia przynosi korzyści osobom w każdym wieku. Poprawia komunikację i koncentrację. Pomaga zmniejszyć uczucie izolacji. Łagodzi m.in. depresję, niepokój, stres pourazowy, uzależnienia, ADHD. Jest szczególna pomocna w przypadku osób, które mają problem z wyrażeniem swoich emocji lub uczuć.