Problem naderwanych mięśni
Zdrowie Olga Tomaszewska - 04-08-2020

Problem naderwanych mięśni

Trudność wynikająca z naderwania mięśni stanowi bardzo uciążliwą kontuzję bólową. Potrafi utrzymywać się niemalże przez tydzień. By rekonwalescencja trwała jak najkrócej warto od razu wdrożyć właściwe kroki. Do nich niewątpliwie należy przykładanie chłodzących kompresów, odpoczynek i oszczędzanie uszkodzonego mięśnia. Jakie jeszcze inne działania można podjąć w takiej sytuacji?

 Naderwanie mięśni – co to takiego?

Naderwanie mięśnia zaliczane jest do jednych z dysfunkcji mięśniowych. Dotyczy ona w chwili przerwania ciągłości, konkretnej ilości włókien mięśniowych. W trzystopniowej skali kontuzji mięśniowych zajmuje drugie miejsce. Naderwanie jest znacznie poważniejsze niż naciągnięcie, jednak poważniejsze od tego jest zerwanie mięśnia, który znajduje się na trzecim stopniu zaawansowania.

Naderwanie mięśnia występuje wtedy, gdy przerwanie dotyczy około 5% włókien mięśniowych. Gdy mięśnie już nie wytrzymują i zostaje przekroczony ich próg wytrzymałości dochodzi do uszkodzenia mięśni. Ogromne znaczenie odgrywa błyskawiczna reakcja. Najczęściej lekarze ortopedzi mają do czynienia z naderwaniem mięśni łydki albo uda. Bywa, że naderwanie dotyczy obszaru ramienia, barku czy pośladka.

Problem naderwanych mięśni

Symptomy naderwanego mięśnia

Problem ten objawia się często bólem punktowym i kłującym, który narasta w momencie każdorazowego ruchu. W obszarze, w którym doszło do urazu, ciało jest ogromnie wrażliwe na dotyk. Bardzo często w tym miejscu pojawia się stan zapalny, obrzęk, zasinienie, a czasem nawet i krwiak. Zdarzają się również zagłębienia czy zgrubienia włókien mięśniowych w miejscu, w którym nastąpiło naderwanie. Dolegliwości tej bardzo często towarzyszą skurcze mięśnia.

Przyczyny choroby

Naderwanie brzuchatego mięśnia łydki często jest spowodowane zbyt krótką lub brakiem całkowitym rozgrzewki przed treningiem sportowym. Często fragment ten jest pomijany, a jest niezwykle znaczący. Każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona kilkunastominutową rozgrzewką.

Naderwanie mięśnia brzucha może być wywołane podniesieniem zbyt ciężkiego przedmiotu lub ciężaru na siłowni. Do naderwania mięśni dochodzi także w momencie zbytniego przeciążenia lub przetrenowania.