Czym powinien się cechować dobry stomatolog?
Zdrowie Piotr Jamrozik - 15-06-2020

Czym powinien się cechować dobry stomatolog?

Poszukując w sieci np. dentysta kraków zwracamy uwagę przede wszystkim na opinie innych pacjentów, wszystko dlatego, że każdemu zależy na tym, by skorzystać z usług dobrego specjalisty, a nie wrócić z wizyty ze złymi wspomnieniami. Szczególnie dotyczy to osób, które posiadają ogromny lęk przed kontaktem z osobą stomatologa. Jakie zatem cechy powinny wyróżniać dobrego specjalistę w dziedzinie stomatologii?

Po pierwsze odpowiednie umiejętności – np. dentysta kraków

Poszukując usługi stomatologicznej w konkretnym regionie wpisując można np. dentysta kraków. To, na co pierwsze zwraca się uwagę, czytając opinie innych pacjentów to kompetencje danego lekarza. Umiejętności stomatologa można zweryfikować dodatkowo poprzez sprawdzenie w jakich kursach, szkoleniach czy seminariach brał udział. Mnogość certyfikatów i ich ciągłe pojawianie się świadczy o świadomym lekarzu, który stale i na bieżąco chce pogłębiać swoją wiedzę.

Kompetencje lekarza określają także to jakie technologie wykorzystuje w swoim gabinecie. Współczesny stomatolog ma wiedzę na temat innowacyjnych sposobów leczenia, a dodatkowo wykorzystuje jak najlepsze i najbardziej nowoczesne urządzenia oraz sposoby znieczulania jak najmniej odczuwalne dla pacjenta.

Dobrego fachowca w dziedzinie stomatologii cechuje również to, że jest specjalistą w obrębie tylko jednego obszaru stomatologii, gdyż nie ma możliwości być we wszystkim ekspertem. Dobry dentysta umie skupić wokół siebie najlepszych profesjonalistów z różnych obszarów, tworząc doskonały i efektywny zespół. Napięty grafik dentysty świadczy jeszcze o jego umiejętnościach, ponieważ jest to oznaką, że cieszy się sporym zaufaniem i popularnością wśród innych pacjentów.

Czym powinien się cechować dobry stomatolog?

Po drugie, empatia i komunikatywność

Dla osób, które zmagają się z obawami przed fotelem dentystycznym empatia lekarza jest kluczową cechą. Gdy poczują się zrozumiani i lekarz z wyrozumiałością do nich podejdzie, wówczas szansa na zmniejszenie lęku pacjenta jest dość prawdopodobna. Lekarz dentysta powinien umieć wczuć się w emocje pacjenta i umieć przekonać go, że jest bezpieczny oraz stworzyć jak najbezpieczniejsze warunki przebiegu wizyty.

Jak i empatia podobnie ważna jest komunikatywność stomatologa, by cele zamierzone przez lekarza były znane pacjentowi i by wspólnie ze specjalistą do nich zmierzał. By tak było, konieczne jest to, by lekarz posiadał umiejętność prostego i obrazowego opisywania tego, co będzie robił i tego, co planuje. Jasne i zrozumiałe komunikaty w kierunku osoby, zasiadającej na fotelu są kluczowe w nawiązaniu dobrej relacji z pacjentem.

Konkretne efekty leczenia

Skuteczność to kolejna pożądana cecha wśród lekarzy stomatologii. Współcześni dobrzy dentyści zanim podejmą się pracy, związanej z wypełnianiem zęba czy leczeniem kanałowym zlecają szereg badań, by właściwie ocenić stan uzębienia i zaplanować leczenie. Czasem podejmują się także konsultacji z innymi specjalistami, by odpowiednio postawić diagnozę. Te działania są podejmowane po to, by leczenie było jak najbardziej skuteczne.