Osoby mające problem ze swobodnym poruszaniem się potrzebują odpowiedniego wsparcia. Nie chcą być uzależnione od pomocy osób trzecich, rodziny, przyjaciół, ale możliwie samodzielnie załatwiać wszystkie sprawy. W powrocie do sprawności pomocny jest między innymi rotor rehabilitacyjny – elektryczny lub mechaniczny. Niektóre z nich mają wbudowane liczniki, inne natomiast są ich pozbawione. Warto wiedzieć, który wybrać w przypadku trudności z poruszaniem się przy wykonywaniu najprostszych czynności.
Czym jest rotor rehabilitacyjny?
Rotor rehabilitacyjny to nic innego jak specjalny rowerek służący do pobudzania mięśni, stawów po przebytych urazach lub różnych schorzeniach. W niektórych przypadkach kończyny dolne i górne potrzebują usprawnienia, do czego idealnie sprawdza się właśnie rotor rehabilitacyjny. Na podstawowy model składają się pedały oraz część odpowiedzialna za stabilizację urządzenia na podłożu. Takie rozwiązanie stanowi jedną z najlepszych alternatyw dla stacjonarnych rowerków treningowych lub zwykłych rowerów, którymi poruszamy się po wyznaczonych ścieżkach lub szosach. Każdy rotor rehabilitacyjny jest właściwie przystosowany do potrzeb seniorów lub osób dochodzących do siebie po różnych zdarzeniach losowych, chorobach. Każdy, kto ma jakiekolwiek ograniczenia ruchowe może docenić bezpieczeństwo podejmowanej aktywności, nawet jeśli porusza się na wózku inwalidzkim. Oczywiście zakup rotora do celów prywatnych wiąże się z dość dużym wydatkiem, dlatego jest on dostępny w znacznej większości placówek medycznych. Podczas ćwiczeń z zastosowaniem rotora rehabilitacyjnego można w zapobiegać między innymi skutkom unieruchomienia kończyn oraz łagodzić wszelkie tego skutki.
W czym pomaga rotor rehabilitacyjny?
Po różnych urazach, wypadkach może dochodzić do poważnych uszkodzeń, na przykład w postaci ograniczenia ruchów zginania. Mogą ponadto pojawiać się problemy prostowania rąk, czy nóg, a także ich przywodzenia i odwodzenia. Wdrożona terapia może poza tym prowadzić do redukcji sztywności stawów, co niestety znacząco utrudnia codziennie funkcjonowanie. Rotory rehabilitacyjne mają jeszcze dużo zastosowań, ponieważ ich działanie wpływa na przygotowanie kończyn do pionizacji i ponownej nauki chodzenia. Tym samym układ krążenia i oddechowy są doskonale przystosowane do zwiększonego wysiłku. O zaletach rotorów rehabilitacyjnych można mówić jeszcze więcej, zwłaszcza, że poprawia się ogólna kondycja fizyczna, ustępują też dolegliwości bólowe. Zasadniczo nie jest powiedziane, że z urządzenia nie mogą korzystać osoby zdrowe, jednak to na niepełnosprawnych jest to największa szansa. Urządzenie jest dedykowane głównie osobom borykającym się z niedowładami kończyn, w okresie rekonwalescencji po przebytych urazach, czy udarze mózgu. Wszystkie skutki mogą być bardzo dotkliwe, więc koniecznym jest jak najszybsze zniwelowanie ich. Jeżeli sytuacja finansowa pozwala na zakup własnego rotora rehabilitacyjnego, najlepiej wybrać sprzęt z wszystkimi niezbędnymi funkcjami.