Krakowianin stracił 86 tysięcy złotych.
Kraków Piotr Tymczak - 13-08-2020

Krakowianin stracił 86 tysięcy złotych.

Krakowska policja przestrzega przed nowym rodzajem oszustwa potocznie nazwanego „oszustwem na Hołownie”. Niestety na skutek tego typu przestępstwa mieszkaniec Krakowa stracił 86 tys. zł. Jak do tego doszło? Oszustwo „na Hołownie” to rodzaj oszustwa internetowego. Oszuści kuszą użytkowników Internetu wizją szybkiego wzbogacenia się (tak jak Szymon Hołownia) na handlu bictionami. Należy podkreślić, że w tym przypadku ofiarą oszustów jest również sam Szymon Hołownia, ponieważ jego wizerunek jest bezprawnie wykorzystywany.

Jak doszło do oszustwa krakowianina?

Poszkodowany otrzymał mail, w którym opisany został przykład szybkiego wzbogacenia się na kryptowalucie byłego kandydata na prezydenta Szymona Hołowni. Niestety uwierzył on w zapewnienia twórców tej właśnie piramidy finansowej i skuszony wizją szybkich i wysokich zarobków postanowił spróbować swoich sił w handlu bictionami. Aby wziąć udział w inwestycji należało wpłacić na podany numer konta 250 dolarów. Haczyk polegał na tym, że aby tego dokonać trzeba było przekazać także swoje dane wrażliwe. Informacje, które udostępnił krakowianin umożliwiły oszustom bezprawne opanowanie jego konta bankowego. Na skutek tego stracił on 86 tys. zł.

Krakowianin stracił 86 tysięcy złotych.

Zalecenia prokuratury i Związku Banków Polskich dotyczące oszukańczych serwisów internetowych.

Aby nie paść ofiara oszustwa finansowego w Internecie trzeba pamiętać o tym, aby zawsze sprawdzać wiarygodność danego podmiotu, szczególnie warto zweryfikować czy dana instytucja nie znajduje się czasem na liście ostrzeżeń KNF. Nigdy nie należy nikomu udostępniać swoich danych do logowania, skanów dowodu osobistego czy tez danych poufnych dotyczących kart płatniczych. Jeżeli natomiast otrzymamy przelew od nieznanego nadawcy nie powinniśmy w żadnym wypadku przekazywać środków dalej nawet wówczas, gdy jesteśmy o to poproszeni, ponieważ moglibyśmy wtedy nieświadomie wziąć udział w przestępstwie. Pamiętajmy, że jeżeli zostaniemy oszukani zawsze mamy prawo do złożenia zawiadomienia na Policji, warto również w takiej sytuacji skontaktować się ze swoim bankiem.