Przebudowa Krakowskiego „szkieletora’’ na rondzie Mogilskim
Kraków Piotr Tymczak - 17-12-2019

Przebudowa Krakowskiego „szkieletora’’ na rondzie Mogilskim

Jak donoszą informacje do końca roku 2019 ma zostać dokończona budowa wieżowca Unity Tower, który mieści się przy rondzie Mogilskim w Krakowie. Budynek ten zwany jest „szkieletorem”. Mimo końca roku nie widać jeszcze zakończenia prac budowlanych, cały czas trwają prace, polegające na okładaniu budynku pobocznymi ścianami.

Część Unity Centre

Nowopowstały wieżowiec przy Rondzie Mogilskim Unity Tower powstaje jako element kompleksu Unity Tower. Prace, które są wykonywane polegają na tworzeniu wysokościowca. Zgodnie z umową z urzędem miasta centralna wieża ma być ukończona w stanie surowym do końca bieżącego roku. Za nie dostosowanie się do umowy, inwestorowi grożą bardzo wysokie kary. Unity Tower według planów ma mieć 102,5 m wysokości, w skład czego ma wchodzić 27 kondygnacji naziemnych. Na podziemnych kondygnacjach, których będzie dwie planowane jest 400 miejsc parkingowych. W planach znajduje się stworzenie Unity Eye, czyli najwyższego tarasu widokowego w Krakowie z przeszkloną restauracją. Ma się on mieścić na 26 piętrze wieżowca. Budynek Unity Tower ma należeć do największego wieżowca w Krakowie. Będzie to wielofunkcyjne centrum biznesowe, w skład którego ma wchodzić pięć budynków. W inwestycji tej przeznaczono 46 tysięcy metrów kwadratowych na wynajem klasy A. W czterech budynkach biurowych mają znaleźć się 24 nowoczesne windy.

Przebudowa Krakowskiego „szkieletora’’ na rondzie Mogilskim

Historia krakowskiego wieżowca

Historia krakowskiego wieżowca sięga już ponad 40 lat. Jego budowa rozpoczęła się w 1975 roku przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Budowa została wstrzymana po czterech latach budowy. Było to spowodowane problemami ekonomicznymi. Przez lata zmieniali się właściciele tego budynku, powstało wiele pomysłów i propozycji na zagospodarowanie tego obiektu. Mimo tych działań nie udawało się ich wdrożyć w życie przez wiele lat. Mówiono już o klątwie, jaka miała zostać nałożona na ten budynek. Stąd też pochodzi nazwa tego wieżowca, został okrzyknięty mianem szkieletora. Wznowienie prac rozpoczęło się na wiosnę 2016 roku.