Korzyści i zagrożenia wynikające ze sztucznej inteligencji
Nauka i edukacja Lidia Małysz - 31-03-2021

Korzyści i zagrożenia wynikające ze sztucznej inteligencji

W odniesieniu do sztucznej inteligencji pojawia się zazwyczaj szereg wątpliwości, zwłaszcza, że znajduje ona zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Czasami jest właśnie tak, że ludzie boją się tego, co do końca nie zostało jeszcze poznane, zbadane i nie jest widoczne gołym okiem. Niewątpliwie mamy do czynienia z szeroko pojętym rozwojem sztucznej inteligencji, o czym świadczy choćby intuicyjność wszelkich urządzeń, z których korzysta się każdego dnia.

Korzyści i zagrożenia wynikające ze sztucznej inteligencji

Co warto wiedzieć o sztucznej inteligencji?

Osobą, która stoi za opracowaniem testu mającego na celu rozpoznanie możliwości maszyn jest Alan Turing. Przedmiotem badań jest sprawdzenie, czy konkretne urządzenie, przedmiot jest w stanie samodzielnie myśleć. Po rozmowie prowadzonej w formie pisemnej stwierdza się, czy po przeciwnej stronie znajduje się robot. Wydarzenie z 2014 roku było powodem do stwierdzenia, iż zagrożenia w sztucznej inteligencji są bardzo prawdopodobne. Rzecz jasna w wielu aspektach codzienności pomaga funkcjonować i tym samym odciąża wszystko to, co do niedawna człowiek mógł zrobić tylko samodzielnie. Ponadto zastosowanie sztucznej inteligencji pomaga w wykonywaniu znacznie szybszych obliczeń, które są również bardzo dokładne oraz nieomylne. Wszystko to zawdzięcza się działaniu wielu algorytmów, muszą być one dostosowane do konkretnych działań. Takie rozwiązania sprawdzają się, o czym świadczą końcowe efekty. Zaletą jest również fakt, że człowiek szybciej ulega zmęczeniu, niż maszyna, czy urządzenie. Wszystkie wspomniane korzyści oczywiście są dostrzegalne w codzienności, jednak nie można przez to nie zwrócić uwagi na zagrożenia, które stwarza sztuczna inteligencja w tylu dziedzinach życia ludzkiego.

Jakie są zagrożenia w sztucznej inteligencji?

Wielu ludzi boi się nowości, a jest nią z pewnością wspominana sztuczna inteligencja. Chodzi tutaj głównie o brak pełnego zaufania do niej. Mentalność człowieka każe mu być czujnym w sytuacji, gdy nowoczesne rozwiązania mogą sprawić, że praca ludzka stanie się zbędna. Tego rodzaju zagrożenie w sztucznej inteligencji na ten moment jest mało prawdopodobne, może jedynie dojść do pewnych modyfikacji w tym zakresie. Kolejnym powodem do obaw jest całkowita kontrola AI nad gromadzonymi danymi. W tym przypadku należy zdawać sobie sprawę, że systemy mają naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa. Nawet w przypadku pojawienia się zwiększonego ryzyka, inteligentne systemy są w stanie namierzyć przestępców działających w sieci. Dodatkowo wdraża się wówczas nowe algorytmy, które najlepiej doprowadzą do zabezpieczenia sieci neuronowych. Zagrożenia w sztucznej inteligencji w postaci osiągnięcia samoświadomości, także można wykluczyć. Mimo prac w tym kierunku, które trwają, człowiek nie utraci w najbliższej perspektywie panowania nad maszynami i urządzeniami stosowanymi w życiu codziennym. Warto zatem nieco uspokoić emocje i strach przed szkodliwym działanie sztucznej inteligencji. Obecnie powinno się mimo wszystko skupiać uwagę na tym, ile dobrego wniosła do funkcjonowania ludzi na całym świecie.