Czynniki wpływające na wybór kierunku studiów
Nauka i edukacja Szymon W. - 28-07-2020

Czynniki wpływające na wybór kierunku studiów

Tegoroczne matury już za nami. Choć w dobie panującej epidemii wyglądały nieco inaczej, były źródłem stresu u młodych ludzi. To w końcu pierwszy poważny egzamin, od wyników którego uzależniona jest dalsza droga edukacji. Wybór studiów to bardzo poważna sprawa, do której należy podejść bardzo rozważnie.

Czynniki wpływające na wybór kierunku studiów

Sugerowanie się zainteresowaniami

To właśnie zainteresowania powinny być jednym z kluczy do podjęcia decyzji o wyborze kierunku studiów. Istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, iż zajęcia będą wzbudzały o wiele większą uwagę. Z pewnością jednym z często popełnianych błędów jest udawanie się na uczelnię pod wpływem namowy przyjaciół. Zamiast efektywnie spędzonego czasu można uzyskać wiele frustracji i niezadowolenia ze swojego życia. Jeżeli wśród zainteresowań znajduje się fotografia, czy literatura – kierunek matematyczny, czy techniczny nie jest odpowiednim wyborem. Podążanie za tłumem w tym przypadku nie sprawdzi się. Już po kilku tygodniach może okazać się, iż zwyczajnie sobie nie radzimy. Zmienia się wówczas kierunek i traci cenny czas. Jest to rodzaj ślepej uliczki i sytuacji bez wyjścia.

Perspektywy wejścia na rynek pracy

Kolejnym ważnym aspektem, który powinno brać się pod uwagę jest uwzględnienie realnych szans na korzystne zatrudnienie. Warto prześledzić oferty pracy w konkretnych zawodach, by uzyskać wiele potrzebnych informacji. Istnieją zawody, w których poszukuje się młodych osób, w trakcie lub po studiach, którzy dopiero co zdobywają doświadczenie i niezbędną wiedzę. Taką branżą z pewnością jest informatyka oraz grafika komputerowa. Obecnie w naszym kraju bardzo prężnie rozwija się e-commerce, wiele firm poszukuje wykonawców stron i sklepów online. Regularne rekrutacje odbywają się również w firmach logistycznych, gdzie młodzi ludzie po tym kierunku mogą spróbować swoich sił na rynku pracy. Studia są przedsmakiem prawdziwego, dorosłego życia. Należy brać je na poważnie i patrzeć w przyszłość – by uniknąć ewentualnych rozczarowań. W Polsce funkcjonuje wiele prestiżowych uczelni wyższych oferujących kształcenie na najwyższym poziomie.