Kopalnia soli w Wieliczce - dlaczego warto ją zobaczyć?
Kraków Olga Tomaszewska - 24-02-2021

Kopalnia soli w Wieliczce - dlaczego warto ją zobaczyć?

Jedną z najbardziej przyciągających turystów atrakcji w Małopolsce bez wątpienia jest kopalnia soli w Wieliczce. Dlaczego warto się tam wybrać i jak zachować się w kopalni?

Kopalnia Soli w Wieliczce - co warto wiedzieć?

Ta polska kopalnia w 1978 roku została wpisana listę UNESCO i  może imponować swoimi gabarytami. Składa się ona bowiem z 9 poziomów, w których znajdziemy 2391 komór oraz 245 korytarzy, jednakże tylko niewielka jej część jest udostępniona dla zwiedzania przez turystów.  Podczas zwiedzania solnych ścian można nie tylko dotknąć, ale i... posmakować. Sól ma działanie bakteriobójcze, więc nie trzeba się obawiać zdrowotnych następstw takiego działania. Jak można zobrazować głębokość kopalni? Wyobraźmy sobie Wieżę Eiffla i pomnóżmy ją razy dwa. Jeżeli miernikiem będzie opera w Sydney, to głębokość kopalni w Wieliczce będzie równa pięciu takim budynkom! 

Sól którą obecnie wydobywa się w Wieliczce przeznacza się do produkcji pamiątkowych gadżetów.

Niektórych z pewnością zaciekawi fakt, że w tej kopalni a konkretnie, w Komorze Margielnik kręcono niektóre sceny „Seksmisji” czyli kultowego już filmu Juliusza Machulskiego. Solne wnętrza kopalni były również świadkami takich wydarzeń jak wybory Miss Word(rok 2006), gala boksu i MMA, turnieje tańca towarzyskiego, a nawet wpisany do księgi rekordów Guinnesa lot balonem na wysokość 213 cm!

Kopalnia soli w Wieliczce - dlaczego warto ją zobaczyć?

Jak zachować się w kopalni i o czy należy pamiętać?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego przed rozpoczęciem zwiedzania każda osoba zostanie odpowiednio poinstruowana odnośnie panujących zasad.  Należy podążać za przewodnikiem i nie zostawać daleko z tyłu - w labiryncie kopalnianych korytarzy łatwo o zgubienie się. Jako, że pod ziemią panuje niższa temperatura niż na powierzchni, warto wziąć ze sobą ciepłe ubranie. Przydadzą się również bardzo wygodne buty, ponieważ przemierzając podziemne trasy można zrobić kilka łądnych kilometrów.  Co jeszcze obowiązuje w kopalni? Na powitanie, zamiast słów „dzień dobry” mówimy „Szczęść Boże” tak jak to mówili górnicy, od dawien dawna.