Poziom zanieczyszczenia powietrza i jego wpływ na zdrowie
Kraków Piotr Jamrozik - 31-03-2021

Poziom zanieczyszczenia powietrza i jego wpływ na zdrowie

Z dużym stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu boryka się wiele miast Polski. Smog, bo o nim mowa jest skutkiem ubocznym nieprzemyślanych działań człowieka. Jest to mieszanina różnego rodzaju pyłów, gazów, dymu oraz spalin z pojazdów mechanicznych. Nie bez znaczenia jest tutaj również działalność dużych zakładów produkcyjnych. Dzieła dopełnia niekorzystna pogoda, najbardziej przyczynia się brak wiatru.

Poziom zanieczyszczenia powietrza i jego wpływ na zdrowie

Kiedy istnieje problem ze smogiem?

Zasadniczo smog występuje w miesiącach od listopada do kwietnia, czyli właściwie cały sezon grzewczy. Najgorsza sytuacja panuje w dużych aglomeracjach, gdzie w skrajnych przypadkach pojawiają się gęste mgły ograniczające widoczność. Zgodnie z wynikami wielu badań, smog jest bardzo szkodliwy dla całego układu oddechowego człowieka. W wyżej wspomnianym okresie notuje się wyraźny wzrost zgonów, co może być powiązane z zanieczyszczeniami powietrza. Smog najbardziej daje się we znaki mieszkańcom Krakowa, Gdańska i Warszawy. Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w tym zakresie, biorąc pod uwagę wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Monitorowanie danych

W celu zmniejszenia ryzyka pojawiania się szkodliwego smogu, warto wdrażać najprostsze rozwiązania. Zamiast postawić na dojazd samochodem, czy komunikacją miejską powinno postawić się na spacer lub przejażdżkę rowerem. Pomocne są także stacje pomiarowe, dzięki którym mieszkańcy wielu miejscowości mogą na bieżąco śledzić stan czystości powietrza. Przed przebywaniem na zewnątrz, kiedy pojawia się smog powinno chronić się przede wszystkim dzieci i osoby starsze. Przeciwwskazaniami są ponadto choroby układu oddechowego i ciąża. Oczywiście nie można wziąć odpowiedzialności za postępowanie wszystkich, lecz za swoje już tak. Czyste powietrze powinno stać się priorytetem dla każdego, komu leży na sercu dobro własne i najbliższej rodziny. Przed wyjściem na spacer powinno się dobrze sprawdzić, czy jest to bezpieczne. Pomagają w tym rozmieszczone w wielu lokalizacjach czujniki, które zbierają wszystkie niezbędne dane i dzielą się nimi z ludźmi.