Co to są horyzontalne przewierty sterowane?
Kraków Piotr Tymczak - 11-02-2020

Co to są horyzontalne przewierty sterowane?

Współczesne technologie od dawna ułatwiają prace na każdej płaszczyźnie życia. Dziś w niemal każdej branży można wykonać coś o wiele szybciej i skuteczniej, oszczędzając czas i pieniądze. Technologia zawitała między innymi do branży budowlanej, oferując możliwość wykonywania przewiertów horyzontalnych na dowolnym gruncie. Na czym dokładnie polegają przewierty sterowane?

Bezwykopowa metoda

Przewierty horyzontalne sterowane to metoda, której celem jest zainstalowanie rur biegnących pod ziemią. Jest to metoda bezwykopowa, którą stosuje się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe wykonanie wykopu. Minimalny wpływ na środowisko sprawił, że tego typu prace wykonuje się coraz częściej. Największą zaletą technologii wiercenia horyzontalnego jest krótki czas trwania prac oraz stosunkowo niewielkie koszty wykonywanych robót.

Do wykonania przewiertów odkrywany jest niewielki fragment terenu (zazwyczaj od 1 do 2 metrów kwadratowych w miejscu wejścia oraz wyjścia). Wszystkie prace odbywają się według dokładnie obliczonej trasy, której długość może wynosić nawet do 50 metrów. Dzięki pracom o charakterze podziemnym, ruch uliczny odbywa się równie sprawnie jak do tej pory. Nie występują zatem zaburzenia komunikacyjne, a ilość zakłóceń i pyłu ograniczona jest do absolutnego minimum.

Jak wygląda proces wiercenia?

Prace podzielone są na kilka etapów. W pierwszym z nich wykonuje się przewiert pilotażowy, który odbywa się pod ścisłą kontrolą nadzorujących i może podlegać korekcie. Podczas właściwego wiercenia z dysz głowicy pilota wydobywa się ciecz, która wypłukuje pod wysokim ciśnieniem elementy gruntu, tworząc tunel. Drugim etapem jest odwiert pilotażowy, podczas którego możliwe jest poszerzenie średnicy otworu. Odwiert odbywa się od miejsca wyjścia ku miejscu startowemu. Tuż za głowicą urządzenia podąża rura lub inny element, który ma być przeciągany.

Co to są horyzontalne przewierty sterowane?

Zastosowanie przewiertów

Bezwykopowa metoda prac pozwala na wykonanie kluczowych czynności bez angażowania sporej ilości czasu, pracowników i urządzeń. Ogromną zaletą przewiertów horyzontalnych jest fakt, że mogą być one wykonywane praktycznie w każdym miejscu. Technologię tę stosuje się zarówno na terenach niezagospodarowanych, jak i w centrach miast, pod zbiornikami wodnymi czy torami kolejowymi. Największymi beneficjentami metody przewiertów sterowanych są sektory energetyczne, telekomunikacyjne, a także wodociągi, gazownictwo czy kanalizacja.

Fachowcy z Krakowa

Przewierty horyzontalne sterowane warto powierzyć osobom, które dysponują fachową wiedzą i odpowiednim sprzętem. Idealnie sprawdzi się tutaj profesjonalna ekipa z firmy LESGAZ, która od niespełna 70 lat wykonuje takie prace głównie na terenie Krakowa, lecz także i reszty kraju. Rzetelne prace zostały nagrodzone certyfikatem ISO 9001:2000, który potwierdza wykonywanie czynności roboczych z najwyższą starannością. W kwestii przewiertów horyzontalnych firma LESGAZ będzie znakomitym wyborem.

Materiał przygotowany z LESGAZ - profesjonalne wiercenie horyzontalne.