W jakim stylu zaaranżować wnętrze?
Kraków Paweł Tkaczyk - 19-05-2020

W jakim stylu zaaranżować wnętrze?

Współczesne mieszkania i domu nie są już tak pozbawione stylu jak kiedyś. Jeszcze dwie dekady temu niemal każde mieszkanie w bloku urządzone było tak samo, a w domach panował jednolity styl. Dziś każde pomieszczenie można zaaranżować według własnego gustu, lecz prym wiodą konkretne trendy. Które z nich są najchętniej wykorzystywane w pomieszczeniach i czym się charakteryzują?

Styl industrialny

Aktualne trendy stylu loftowego górują nad pozostałymi. Ludzie pokochali surowe wnętrza, betonowe ściany i duże przestrzenie. Pomieszczenie zaaranżowane w tym stylu przypomina nieco dawne fabryki – tutaj ściana z czerwonej cegły, tam betonowa wylewka. Całość dopełniają meble o surowych i ostrych kształtach. Czarne metalowe regały, lampy z widoczną pajęczyną kabli czy drewniane dodatki, które znakomicie uzupełniają całą aranżację – oto najistotniejsze cechy stylu industrialnego.

Styl minimalistyczny

Zagracone przestrzenie dawno zeszły na dalszy plan, ustępując miejsca niczym niezakłóconej przestrzeni. Styl minimalistyczny szczególnie upodobali sobie ci, którzy nie przepadają za bogato zdobionym wnętrzem. Dominują tutaj gładkie powierzchnie (stąd często wybór pada na meble robione na wysoki połysk) oraz dobre oświetlenie. Lampy mają łagodne barwy, nadając wnętrzu przytulny klimat. Paleta barw ogranicza się zaledwie do 4-5 kolorów, które łagodnie przechodzą jedna w drugą. Rzadko kiedy spotyka się krzykliwie pomalowane powierzchnie, choć i takie aranżacje mają miejsce coraz częściej z uwagi na stale ewoluujący styl.

W jakim stylu zaaranżować wnętrze?

Styl skandynawski

Aranżując przestrzeń w tym stylu należy pamiętać, że materiały dominujące to przede wszystkim surowce naturalne. W pomieszczeniach zaaranżowanych na styl skandynawski znajduje się bardzo dużo drewna, które przeplata się z dodatkami z surowców ekologicznych, takich jak len czy wełna. Przestrzeń może być minimalistyczna, lecz nawet niewielka ilość dodatków sprawi, że będzie prezentować się przytulnie i zachęcać do spędzania czasu wspólnie z rodziną i w gronie przyjaciół. Wnętrze urządzone jest funkcjonalnie, a kolory, które najczęściej występują to czerń i odcienie szarości. Więcej o tym stylu można dowiedzieć się, zaglądając na stronę housemodern.pl.

Styl nowoczesny

Ten rodzaj aranżacji łączy w sobie zarówno styl minimalistyczny, skandynawski, jak i loftowy. W pomieszczeniu urządzonym w nowoczesnym stylu znajdują się zarówno elementy drewniane, jak i tworzywa sztuczne, skóra czy chłodny metal. Wnętrza pozbawione są mnóstwa dekoracji, które już dawno uznano za niepotrzebne. Pojawia się niewielka liczba przemyślanych dodatków, betonowe płyty na ścianach czy ozdoby szklane. Większość wnętrz charakteryzuje się wszechobecnością bieli. Kolor ten widoczny jest na frontach mebli, niekiedy na podłodze czy ścianach. Często zestawia się go z dużymi elementami o strukturze drewna.

To tylko niektóre style wiodące prym w dzisiejszych aranżacjach. Trendy wciąż ulegają zmianie, zaskakując nowymi pomysłami nie tylko mieszkańców, lecz i samych architektów.