Tradycyjne wigilijne potrawy w Małopolsce
Podróże Lidia Małysz - 26-10-2020

Tradycyjne wigilijne potrawy w Małopolsce

 

Tradycyjne wigilijne potrawy w Małopolsce

Na wigilijnym stole można znaleźć co roku wiele wspaniałych smakołyków. Małopolska posiada własne potrawy, które można wprowadzić na nasz stół.

Tradycyjne wigilijne potrawy w Małopolsce

H2Wigilia w KrakowieH2

W wielu polskich domach jako pierwsze danie podczas Wigilii pojawia się zupa grzybowa. W Krakowie z kolei częściej spotkamy barszcz czerwony z uszkami, ale również zupę grochową lub migdałową. Na pewno znajdziemy również kapustę z grochem oraz tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Krakowianie lubią również zaskakującą fasolę z suszonymi śliwkami. Zamiast uszek z kapustą i grzybami pojawia się również pasztecik z grzybowym farszem. Grzyby królują również w kaszy oraz kulebiakach, z farszem z kiszonej kapusty. Kulebiaki wykonywane są z drożdżowego ciasta i często oprószone są kminkiem, który idealnie komponuje się z kapustą. Jednym z ciekawszych dań, które pojawiają się na krakowskiej wigilii, są kotleciki z ryżu z sosem grzybowym. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć również karpia. W Krakowie jest on podawany w galarecie, w towarzystwie cebuli. Równie często jada się smażonego karpia, którego przed przygotowaniem oprósza się niewielką ilością mąki. Wszystkie te potrawy popija się kompotem z suszu, w którym nie może zabraknąć suszonych jabłek oraz śliwek. Dodaje się do niego również goździki, a czasem nieco cynamonu, dla głębszego aromatu. Sprawia on, że wigilijny kompot nie ma sobie równych.

H2Wigilia w Krakowie na słodkoH2

Mimo, że pierniki bardziej kojarzą nam się z Toruniem, nie może ich zabraknąć na krakowskim stole w Boże Narodzenie. Musi być on pełen suszonych owoców oraz innych bakalii. Bardzo często również znaleźć można leniwe kluski z makiem, ale również kutię. Ten deser jest wykonywany z pszenicy, maku oraz miodu. W towarzystwie orzechów i suszonych owoców daje całą ferię wspaniałych smaków. Bardzo tradycyjna jest również strucla z makiem, mająca co najmniej cztery warstwy drożdżowego ciasta. Pomiędzy nimi może znaleźć się również krem orzechowy oraz konfitura.