Efektywna nauka w domu
Nauka i edukacja Adam Majer - 20-04-2021

Efektywna nauka w domu

Nauka w domu jest dużo bardziej komfortowa od tej w szkole. Tutaj sami narzucamy sobie własne tempo, nie jesteśmy otoczeni hałaśliwym środowiskiem oraz nikt nie wywiera na nas żadnej presji. Nauczanie domowe stało się jedyną formą nauki w czasie pandemii koronawirusa. Wszystkie dzieci automatycznie musiały przejść na tryb nauki zdalnej. Jak więc efektywnie uczyć się w domu? Oto kilka przydatnych sposobów.

Planowanie czasu przeznaczonego na naukę

Planowanie jest ogromnie ważne w trakcie domowego nauczania. Warto więc wiedzieć czego mamy się nauczyć, przestudiować materiał, a następnie rozłożyć go na logiczne i mniejsze części. Należy sobie określić w jakich godzinach oraz czego będziemy się uczyć. Warto w tym czasie w 100% poświęcić się na tym i unikać jakichkolwiek możliwych rozproszeń.

Przygotuj sobie odpowiednią przestrzeń

Bardzo ważne jest również miejsce, w którym się uczymy. Warto sprawdzić jakie oświetlenie posiadamy, jaka jest temperatura pomieszczenia. Należy wyeliminować wszystkie rozpraszające przedmioty, gdyż to one zmniejszają poziom koncentracji. W pokoju do nauki nie powinno być bałaganu, rzucających się w oczy elementów, grającej muzyki, włączonego telewizora czy zbyt wygodnego albo przeciwnie niewygodnego miejsca do siedzenia. Warto więc na ten czas wyciszyć telefon, tak by przychodzące powiadomienia czy połączenia nie odrywały naszej uwagi. Miejsce do nauki powinno być przewietrzone, dobrze oświetlone i w miarę możliwości odizolowane od innych ludzi. Zaleca się również, by w trakcie nauki nie przebywać w pozycji leżącej.

Efektywna nauka w domu

Odpowiednie nastawienie do nauki

Warto zadbać o odpowiedni nastrój do uczenia się. Do nauki powinno się przystąpić z dużą ilością motywacji i dobrym samopoczuciem. Powinniśmy się dobrze czuć psychicznie, jak i fizycznie. Zmęczenie nie jest dobrą przesłanką do nabywania nowych wiadomości.

Ucz się przy użyciu wszystkich zmysłów

Bardzo często nasz sposób uczenia się polega tylko i wyłącznie na wykorzystywaniu jednego zmysłu. Najlepsze efekty przynosi nauka polisensoryczna, czyli taka, która angażuje wszystkie zmysły. Ucząc się powinniśmy patrzeć, słuchać, notować, rysować, śpiewać, powtarzać na głos oraz opowiadać innym, co już udało nam się opanować.