Kopalnia Soli w Wieliczce jest jedną z głównych atrakcji jakie można zobaczyć w południowej Polsce, a szczególnie w Małopolsce. Przed wybraniem się w podróż warto poznać kilka interesujących faktów o niej i podstawowy Savoir Vivre kopalni. Oto one.
Interesujące informacje na temat Kopalni Soli
To co wyróżnia to miejsce to na pewno wpisanie na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a miało to miejsce w 1978 roku. Kopalnia składa się z 2391 komór, do których prowadzi aż 245 korytarzy, które zostały wydrążone na 9 poziomach. To, co mogą zobaczyć turyści Kopalni to zaledwie 2% z całej powierzchni. Podczas zwiedzania każdy ma możliwość polizać ściany solne, gdyż jest to zupełnie bezpieczne ze względu tego, iż sól zabija wszelkie bakterie. By móc wyobrazić sobie głębokość kopalni to można ją porównać do dwóch Wieży Eiffla, dwóch piramid Cheopsa lub pięciu oper w Sydney. To, co warto również wiedzieć, że sól, która jest wydobywana w Wieliczce jest przeznaczona dla celów turystycznych, gdyż służy wyłącznie do wytwarzania pamiątek.
Do kopalnianych ciekawostek należy to, że w Komorze Margielnik miało miejsce kręcenie niektórych scen do kultowego filmu Juliusza Machulskiego pt. „Seksmisja”. Ponadto w tym miejscu odbyło się szereg wydarzeń takich jak np. w 2006 roku wybory Miss Word, turnieje tańca, gala boksu i MMA, turniej piłki nożnej, skok na bungee, windsurfing czy nawet lot balonem na wysokość 213 cm co zostało wpisane do księgi rekordów Guinnesa.
Kopalniany Savoir Vivre
Każda osoba wstępująca na teren kopalni zostanie odpowiednio przeszkolona z zasad bezpieczeństwa oraz etyki, która obowiązuje pod powierzchnią ziemi. Podczas witania się z innymi zamiast terminu „dzień dobry”, używać należy „Szczęść Boże”. Pod żadnym pozorem nie należy zwiedzać kopalni na własną rękę. Zawsze trzeba podążać za przewodnikiem, gdyż w kopalni bardzo łatwo się jest zgubić. Do zwiedzania kopalni niezbędne będzie wygodne obuwie i ciepła odzież, gdyż pod ziemią zawsze jest dużo chłodniej niż na jej powierzchni.