Terapia falą uderzeniową - kiedy z niej skorzystać?
Zdrowie Piotr Jachymiak - 19-05-2021

Terapia falą uderzeniową - kiedy z niej skorzystać?

Przeróżne formy rehabilitacji pomagają ludziom po przebytych urazach wrócić do dawnej sprawności. W zależności od stopnia uszkodzenia ciała może to zajmować krótszy lub dłuższy okres czasu, znaczenie ma również zdolność organizmu do regeneracji. Współczesną medycynę charakteryzuje ciągły rozwój, dlatego cały czas wdrażane są nowe rozwiązania.

Terapia falą uderzeniową - kiedy z niej skorzystać?

Terapia falą uderzeniową

Najważniejsze w rehabilitacji jest to, by terapia minimalizowała przyczyny przewlekłego bólu, stosuje się do tego celu między innymi falę uderzeniową. W jej wyniku powstaje nagły wzrost ciśnienia, które kierowane jest bezpośrednio w dotknięte chorobą miejsce. Profesjonalny aparat do fali uderzeniowej skutecznie doprowadza do pobudzenia cyrkulacji krwi oraz przyspiesza zdrowienie uszkodzonych mięśni, tkanek w wybranych częściach ciała. Jednocześnie kolagen produkowany jest  w większych ilościach, a zwapniałe fibroblasty rozpuszczają się zmniejszając napięcie mięśni. Placówki medyczne inwestują w sprzęt do rehabilitacji, by ułatwić pacjentom powrót do zdrowia. Rehabilitacja stanowi nieodłączny element pomocy, a jej częścią może być terapia falą uderzeniową. Niesie ona ze sobą co najmniej kilka zalet, wśród których wyróżnia się między innymi krótki czas zabiegów. Pacjentom wystarczy kilka spotkań, by stan zdrowia uległ znacznej poprawie i wróciła sprawność ruchowa. Ponadto nie odnotowuje się żadnych skutków ubocznych, a działanie przeciwbólowe przywraca komfort codziennego funkcjonowania. Profesjonalny aparat do fali uderzeniowej może być zakupiony do użytku domowego, dzięki kompaktowym rozmiarom można przewozić sprzęt w dowolne miejsce, na przykład na wyjazd wakacyjny. Oczywiście najważniejsze jest skorzystanie z oferty wykwalifikowanych sklepów medycznych, w których wszystkie urządzenia mają odpowiednie atesty i certyfikaty.

Wskazania do zabiegów falą uderzeniową

Nie ma wątpliwości, iż terapia falą uderzeniową jest bardzo potrzebna w medycynie, dedykuje się ją osobom, które zmagają się z bólami ścięgien, bioder i barków. Pomaga także w leczeniu różnego rodzaju stanów pourazowych i dolegliwości w zakresie stawów łokciowych oraz kolanowych. Te ostatnie przypadłości często towarzyszą sportowcom, zatem aparat do fali uderzeniowej jest wówczas sposobem na szybki powrót do zdrowia. Niezwykle istotny jest również fakt, że tego rodzaju sprzęt do rehabilitacji może zniwelować potrzebę przeprowadzania zabiegu chirurgicznego po przebytym urazie. Warto wspomnieć jeszcze o działaniu aparatu do fali uderzeniowej, który wytwarza ciśnienie o wartości od 10 do 100 MPa. Głowicę urządzenia przykłada się w dotknięte bólem miejsce, tak aby fala mogła wniknąć do tkanek na głębokość około kilku centymetrów. Jeden taki zabieg trwa dość krótko, ponieważ nie zajmuje więcej niż 10 minut. Jeżeli chodzi o częstotliwość, lekarz najczęściej kieruje pacjenta na 3 do 5 zabiegów w maksymalnie siedmiodniowych odstępach. Oczywiście każda kwestia jest ustalana podczas konsultacji i zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.