Czym jest kinesiotaping?
Zdrowie Lidia Małysz - 06-08-2020

Czym jest kinesiotaping?

Jeśli kiedykolwiek uczestniczyłeś w zawodach lub przynajmniej kibicowałeś, najprawdopodobniej widziałeś sportowców, noszących paski taśmy. Mogą być jasne lub cieliste. Znajdują się na łydce lub udzie. Czasami oplatają kolano. To taśma kinezjologiczna, która cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Czym jest taśma kinezjologiczna?

To elastyczna taśma, którą nakładasz na mięśnie. Pomaga leczyć kontuzjowany obszar, jednocześnie nie ograniczając zakresu ruchu. Naśladuje elastyczność ludzkiej skóry. Chociaż była popularnie stosowana przez profesjonalnych sportowców, fizjoterapeutów i trenerów, ugruntowała swoją pozycję podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. 

Taśma kinezjologiczna i sportowa- czym się różnią?

W produkcji taśm kinezjologicznych wykorzystuje się bawełnę, spandeks i klej. To właśnie odróżnia je od tradycyjnych taśm sportowych, które owija się wokół kostki. Klasyczne wersje wykonane są tylko z bawełny, dlatego nie rozciągają się w takim stopniu, jak nowoczesne modele. 

Warto również pamiętać, że taśma sportowa zwykle stabilizuje staw, co w rzeczywistości ogranicza ruch. Z drugiej strony taśma kinezjologiczna może rozciągnąć się do 40% swojej pierwotnej długości, zachowując jednocześnie elastyczność. Dzięki temu zapewnia odpowiednie wsparcie, nie utrudniając przy tym ruchów.

Czym jest kinesiotaping?

Jak działa taśma kinezjologiczna?

Istnieje wiele typów taśm kinezjologicznych, na pewno więc znajdziesz coś dla siebie. Warto jednak pamiętać o jednej prostej zasadzie. Taśmy syntetyczne lepiej sprawdzą się przy dłuższych treningach, takich jak maraton, natomiast plastry bawełniane są miększe i trochę mniej stabilizujące.

Niezależnie od tego, jaką taśmę wybierzesz, pamiętaj, by wytrzeć starannie obszar, na którym zamierzasz ją nakleić. W ten sposób usuniesz brud lub piasek. Dzięki temu nie musisz się martwić, że plaster odklei się w najmniej spodziewanym momencie. Pamiętaj, by nie zrywać taśmy, w przeciwnym razie może zostać blizna. Odsuń skórę od taśmy, a nie odwrotnie.

Czym jest kinesiotaping?

Taśma kinezjologiczna- skuteczny sposób na uśmierzenie bólu

Elastyczny plaster ściąga górne warstwy skóry, tworząc więcej przestrzeni między skórą właściwą a mięśniami. W ten sposób zmniejsza się nacisk na kanały limfatyczne w konkretnym obszarze. Taśma kinezjologiczna poprawia przepływ limfy. Dodatkowo zmienia sygnały, które receptory bólu wysyłają do mózgu i osłabia reakcję organizmu. W ten sposób umożliwia ciału normalną pracę, usuwając niektóre blokady, które spowalniają proces gojenia. 

Taka taśma jest hipoalergiczna i wodoodporna. Nie zawiera lateksu, który mógłby podrażnić skórę. W zależności od indywidualnych potrzeb, elastyczny plaster rozluźnia lub pobudza mięśnie.

Skuteczny kinesiotaping kraków można stosować zarówno u zawodowców, jak i u amatorów. Wszyscy mamy receptory nerwowe w skórze, a także w głębokich warstwach powięzi, mięśni i innych tkanek łącznych. Nakładanie elastycznego plastra powoduje kompresję lub dekompresję tych obszarów, łagodząc dolegliwości bólowe. Specjalista może użyć większego napięcia, by pobudzić mięsień.