Prowadzenie własnego biznesu dla wielu brzmi imponująco, jednak zarządzanie przedsiębiorstwem nie zawsze jest tak łatwe, na jakie wygląda. Raporty ekonomiczne wskazują, że niemal 50% PKB pochodzi z sektora małych i średnich firm. Niestety codzienne życie przedsiębiorcy to zmagania z przepisami i wymogami formalnymi, które skutecznie utrudniają podejmowanie finansowych kroków. Czy przedsiębiorca może otrzymać kredyt?
Badanie zdolności kredytowej
Jeśli planem przedsiębiorcy jest wsparcie finansowe ze strony banku, pierwszym krokiem jest udanie się do instytucji i wypełnienie wniosku. Zanim kredyt zostanie przyznany, bank dokładnie zbada zdolność kredytową wnioskodawcy, bez względu na to, czy stara się on o kredyt gotówkowy czy hipoteczny.
Co wpływa na zdolność kredytową
Zdolność kredytowa to kwota, z której spłatą bez problemu poradzi sobie kredytobiorca. Wyliczaniem zdolności kredytowej zajmują się analitycy, którzy biorą wówczas pod uwagę wiele czynników. Zasadniczo analityk szczegółowo przegląda wysokość osiąganych dochodów i sprawdza ich stabilność. Nie bez znaczenia ma też staż przedsiębiorstwa. Firmy z krótką historią zostaną odesłane z kwitkiem, ponieważ jej minimalny staż w wielu bankach musi wynosić co najmniej 12 miesięcy. Bank sprawdza też, w jaki sposób przedsiębiorca rozlicza swoją firmę z fiskusem (czy stosuje skalę podatkową, stawkę liniową, ryczałt czy kartę podatkową).
Kredyt na większe potrzeby
Przedsiębiorcy zazwyczaj bez problemu uzyskują niewielki kredyt gotówkowy. Kłopot następuje wówczas, gdy zainteresowany stara się o przyznanie większej kwoty. Procedura jest wtedy nieco bardziej skomplikowana, lecz obecnie banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich konsumentów, oferując szeroką gamę produktów. Wśród propozycji bankowych można znaleźć kredyty obrotowe i inwestycyjne, jak również gotówkowe, które można spożytkować na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Jeśli firma cieszy się dobrą kondycją finansową i stabilnym poziomem zarobków, zazwyczaj każda decyzja z banku jest pozytywna.