W Krakowie nie można się nudzić, na mapie miasta znajduje się wiele miejsc, w których odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne. Mają miejsce między innymi dyskusje na różne tematy, warsztaty literackie, premiery publikacji książkowych oraz pokazy filmowe. Większość przestrzeni jest udostępniana szerokiej publiczności i otwarta na nowatorskie pomysły społeczeństwa krakowskiego.
Pałac Potockich i jego historia
Jednym z najstarszych murowanych budynków przy krakowskim Rynku Głównym jest kamienica, obecnie nazywana Pałacem Potockich. Z uwagi na fakt, że przechodziła z rąk jednych właścicieli do drugich zmieniała swoje nazwy, na przykład w XVI wieku zamieszkiwała ją rodzina Firlejów. Po zakończeniu II Wojny Światowej przyszedł czas na całkowite odnowienie i liczne rekonstrukcje. Wśród cech charakterystycznych, jakie posiada Pałac Potockich znajdują się wystrój zachowany w stylu barokowym oraz wyjątkowy, skonstruowany na wzór Wawelu dziedziniec. Dzięki temu budynek uznaje się za najbardziej reprezentacyjny w całym Krakowie. Pałac Potockich przez ostatnie ćwierćwiecze stanowił siedzibę instytucji odpowiedzialnej za promocję języka niemieckiego i kultury naszych sąsiadów. W ubiegłym roku przeniesiono wspomnianą siedzibę na ulicę Podgórską, był to najlepszy pretekst do zwrócenia się do włodarzy miasta o inne zagospodarowanie budynku. Właściciele pałacu dążyli do zachowania kulturalnego charakteru i wyjątkowej atmosfery tego miejsca, w którym powinny zostać rozplanowane różnorodne funkcje artystyczne. Miejskie instytucje kultury oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa doszły do porozumienia i w jednym miejscu scalono działalność kulturalną kilku najważniejszych podmiotów, swój udział mają tam ponadto organizacje pozarządowe.
Nowa odsłona Pałacu Potockich w Krakowie
Współczesny Pałac Potockich to miejsce, w którym dużo się dzieje, mowa o wydarzeniach kulturalnych, ze dziedziny intermediów i sztuki pochodzącej z różnych środowisk. W budynku odbywają się spotkania z twórcami i szeroką publicznością, ponadto swoje dokonania prezentują Stypendyści Miasta Krakowa. Pałac Potockich śmiało można uznać za jedną z najciekawszych wizytówek stolicy Małopolski, od ulicy Brackiej, w bocznej amfiladzie można podziwiać wyjątkową wystawę pod tytułem „Szuflada Szymborskiej”. Parter Pałacu Potockich stał się natomiast tymczasową siedzibą Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Takie rozwiązanie zapewniło swobodę modernizacji obiektu zlokalizowanego na rogu Plant i placu Szczepańskiego. Osoby odwiedzające Galerię mają dzięki temu okazję poznać wnętrza Pałacu Potockich i jednocześnie podziwiać wystawy. Odpowiednie przygotowanie budynku pod inicjatywy literackie było doskonale przemyślanym krokiem, całość programu jest koordynowana przez Dział Literacki Krakowskiego Biura Festiwalowego. Cała koncepcja jest zgodna z Programem Rozwoju Kultury 2030, a inspiracje czerpie się z różnych miast świata – Edynburga, Melbourne, czy Adelajdy. Dlatego będąc w Krakowie warto skierować swoje kroki do Pałacu Potockich i zaprzyjaźnić się z krakowską kulturą.