Jak zbudować silną markę osobistą?
Biznes Paweł Tkaczyk - 05-05-2020

Jak zbudować silną markę osobistą?

Praca nad budowaniem marki osobistej może być bardzo owocna. Przede wszystkim przydatna jest w sytuacji poszukiwania pracy, zgodnej z własnymi preferencjami. Świetnie sprawdza się także podczas różnych negocjacji z kontrahentami czy po prostu ma wpływ na budowanie eksperckiego wizerunku. Proces budowania marki osobistej powinien być oparty na mocnych fundamentach. Warto wiedzieć jakie działania podjąć, by odpowiednio ją wykreować, a dodatkowo uświadomić sobie jaką rolę w jej budowaniu odgrywają social media.

Przygotuj listę odbiorców i śledź social media

Na początku istotne jest to, by świat o nas usłyszał, niezależnie czy pracujemy w korporacji czy prowadząc indywidualną działalność na własny rachunek. Warto wybrać sobie kilka organizacji, w których chcemy się rozwijać. Początki powinny opierać się na śledzeniu ich np. za pośrednictwemsocial media, takich jak Twitter czy Facebook.

Warto, by wyznaczyć sobie dziedzinę i cele, które chcemy realizować. Nie można zajmować się wszystkim, ponieważ nie jest się w stanie być ekspertem we wszystkich obszarach. Trzeba sobie określić jakimi problemami chcemy się zajmować zawodowo.

Jak zbudować silną markę osobistą?

Kolejne niezbędne kroki w personal brandingu

Dobrą praktyką jest prośba o wydanie opinii na nasz własny temat czy to kogoś z rodziny, przyjaciół czy bliskich współpracowników. Na ich podstawie można określić, które cechy są łatwo w nas zauważalne, a które wymają głębszego poznania. Dzięki tym informacjom można przystąpić do pisania listu motywacyjnego, opartego o te wiadomości, a nie o puste frazesy często występujące w gotowych wzorach do sporządzania tych listów.

W budowaniu marki osobistej konieczna jest analiza SWOT, dzięki której można stworzyć wyjątkowy komunikat związany z nami. Polega ona na wypisaniu swoich mocnych stron oraz tych, w których jesteśmy słabi. Kolejno to określenie szans występujących w otaczającym środowisku.

Kolejną analizą, którą należy zrobić to analiza konkurencji. Trzeba się zastanowić w jakich dziedzinach jesteśmy lepsi od innych, co nas wyróżnia, a w jakich łatwo możemy zostać zastąpieni. Im mniej tych drugich rzeczy tym łatwiej podejmować różne negocjacje.

Wpływ mediów społecznościowych na budowanie marki osobistej

Rzeczą oczywistą jest to, że niezależnie od podejmowanej aktywności zawodowej i nie tylko, troska o przyjazny wizerunek w sieci jest potrzebny każdemu. Pracodawcy zanim przystąpią do decyzji o przyjęciu wnikliwie dokonują analizy prowadzonych przez kandydatów social mediów. W dzisiejszych czasach CV nie jest głównym źródłem wiedzy o osobie aplikującej na dane stanowisko. To, co udostępniane jest w mediach społecznościowych więcej mówi o człowieku prywatnie. To powinno być sygnałem, by treści publikowane i zdjęcia były przez nas przemyślane. Troska o odpowiedni dobór zdjęć i treści mogą być sprzymierzeńcem w momencie starania się o pracę.

Warto pamiętać, że social media to nie tylko Facebook, Twitter, Instagram czy Snapchat. W aktywności zawodowej istotnym medium jest LinkedIn, który właśnie jest przeznaczony na tego typu działalność.