O czym należy pamiętać biorąc antybiotyk?
Zdrowie Piotr Jamrozik - 12-06-2021

O czym należy pamiętać biorąc antybiotyk?

Często zdarza się, że w przypadku stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, aby wspomóc leczenie choroby i umożliwić pacjentowi powrót do zdrowia lekarz przepisuje antybiotyk. O czym zatem należy pamiętać przy antybiotykoterapii? Jakich błędów unikać przy przyjmowaniu antybiotyku?

Podstawowe zasady przyjmowania antybiotyków?

Po pierwsze należy pamiętać o tym, że przyjmując jakikolwiek lek, a już zwłaszcza antybiotyk należy zapoznać się z jego instrukcją stosowania. Odnajdziemy tam, bowiem wiele niezbędnych informacji miedzy innymi czy dany lek można stosować przed czy po jedzeniu. Aby antybiotykoterapia przyniosła zamierzone efekty należy również ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Warto jednak wiedzieć o tym, że jest kilka ważnych zasad, do których należy stosować się zawsze wtedy, gdy będziemy musieli leczyć się za pomocą antybiotyku. Jedną z ważniejszych z nich jest to, aby antybiotyk przyjmować zawsze o stałych porach. Poziom stężenia takiej substancji w organizmie ma duże znaczenie, dlatego nie powinniśmy dowolnie zmieniać sobie godzin, o których będziemy zażywać antybiotyk. Inną bardzo istotną kwestią jest to, że tego typu leki należy popijać tylko i wyłącznie wodą. Dzięki temu nie zaburzymy wchłaniania leku.

O czym należy pamiętać biorąc antybiotyk?

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Przy antybiotykoterapii zawsze należy stosować probiotyk, najlepiej wyposażyć się w preparaty farmakologiczne. Trzeba przy tym pamiętać, że probiotyk powinno się przyjmować w odstępu nawet do kilku godzin od zażycia antybiotyku. Przyjmowanie probiotyku pomoże nam uchronić się od problemów ze strony przewodu pokarmowego. Aby uniknąć wystąpienia działań niepożądanych podczas kuracji antybiotykowej nie można spożywać alkoholu. Należy także podkreślić, że antybiotyk zawsze musimy brać przez okres, który zalecił nam lekarz, nie możemy samodzielnie skracać czasu kuracji tylko dlatego, że poczuliśmy się już lepiej. Wcześniejsze odstawienie leku może, bowiem doprowadzić do tego, iż uodpornimy się na dany szczep bakterii i ten konkretny antybiotyk w przyszłości nie będzie już dla nas skuteczny.