Czy istnieją ćwiczenia na haluksy?
Zdrowie Anna Sierant - 16-07-2020

Czy istnieją ćwiczenia na haluksy?

Rzadko kiedy osoby, cierpiące na dolegliwość jaką są haluksy zdają sobie sprawę, że występują ćwiczenia, które redukują ból, powiązany z paluchem koślawym i mogą zapobiec pogłębianiu się tej choroby. Jakie są ćwiczenia korekcyjne, jakie ćwiczenia im zapobiegają?

Haluksy, czyli inaczej paluch koślawy

To zwyrodnienie, które doprowadza do deformacji stóp. Dolegliwość ta częściej dotyka kobiet, aniżeli mężczyzn. Objawiają się nienaturalnym wygięciem dużego palca u stóp. Ponadto, dolegliwości tej towarzyszy bolesne wybrzuszenie po zewnętrznej części stopy. Haluksy najczęściej pojawiają się gdy nosimy nieodpowiednie obuwie, nie chodzi tylko i wyłącznie o buty na obcasie, ale także o buty za ciasne lub za małe. Schorzenie to spotyka także osób z zaburzeniami neurologicznymi lub przy innych chorobach zwyrodnieniowych. Haluksy mogą pojawić się także przy anatomicznym ukształtowaniu stopy – przy stopie egipskiej, mimo, iż jest to stopa idealna to najczęściej przy niej najczęściej pojawiają się haluksy. Często też ciężka praca lub zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej oraz nadwaga mogą powodować powstanie tej dolegliwości.

Czy istnieją ćwiczenia na haluksy?

Jakie ćwiczenia zapobiegają haluksom?

Warto wiedzieć, że wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może uchronić przed pojawieniem się palucha koślawego. Jednym z takich ćwiczeń jest rozciąganie ścięgna Achillesa z ręcznikiem, turlanie piłeczki golfowej czy podnoszenie kulek stopami.

Jakie działania profilaktyczne podejmować, by uchronić się przed haluksami?

Aby nie zmagać się z paluchem koślawym warto unikać butów na wysokich obcasach, zbyt wąskich i o spiczastych czubkach. Niekorzystne jest także noszenie płaskich klapek. Warto po domu chodzić boso, a w miarę możliwości pogodowych także po trawie czy piasku. W ciągu dnia należy dbać o zmianę obuwia co najmniej co 2 lub 3 razy dziennie. Ważne jest także dbanie o aktywność fizyczną oraz kontrolowanie wagi. Podczas chodzenia trzeba pilnować, by w trakcie chodu stopy były ułożono prosto. Trzeba unikać kupowania butów o poranku, gdyż po kilkugodzinnym chodzeniu stopa zawsze się rozszerza.