Cierpisz na przewlekły ból ścięgien, mięśni lub stawów? A może masz chroniczne problemy z plecami? Być może nadszedł czas, by wreszcie umówić się do lekarza ortopedy. Zajmuje się układem mięśniowo-szkieletowym, a dokładniej skręceniami, nadwyrężeniami i kontuzjami wynikającymi z przeciążenia. Leczy też bóle kolan, ramion i pleców. Sprawdź, jakimi dolegliwościami zajmuje się wspomniany specjalista.
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego
Najczęstszym objawem tego schorzenia jest ból wokół stawu biodrowego. Dolegliwości bólowe i sztywność mogą się nasilać rano lub po dłuższym siedzeniu albo odpoczynku. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego często utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak schylanie się, wstawanie z krzesła, czy spacer. Zazwyczaj pojawia się u osób w średnim lub podeszłym wieku. Z biegiem czasu się nasila, dlatego pamiętaj, by jak najwcześniej rozpocząć leczenie.
Zapalenie stawów kolanowych
Stan zapalny obejmuje jeden lub więcej stawów. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć ból, sztywność i obrzęk. Zapalenie stawu kolanowego utrudnia chodzenie, wchodzenie po schodach i wykonywanie codziennych czynności. Na ogół ból rozwija się stopniowo, ale czasem może pojawić się nagle. Zwykle nasila się podczas intensywnej aktywności fizycznej i przy deszczowej pogodzie. Luźne fragmenty chrząstki i innych tkanek zakłócają płynny ruch stawów. Podczas poruszania się kolano może się “zablokować” lub zgrzytać. W przypadku zapalenia stawów możesz mieć problem ze zgięciem i wyprostowaniem kolana.
Przewlekła niestabilność stawu barkowego
Staw ramienny jest najbardziej ruchomym stawem w ciele człowieka. Pomaga unieść ramię, obrócić je i sięgnąć nad głowę. Niestabilność barku występuje wtedy, gdy głowa kości ramiennej wypychana jest z panewki barkowej, często w wyniku nagłego urazu lub przeciążenia. Po zwichnięciu bark narażony jest na tego typu kontuzje. O wspomnianej dolegliwości możemy mówić wtedy, gdy ramię wielokrotnie wysuwa się z miejsca.
Haluksy
To bolesny guz kostny, który rozwija się powoli po wewnętrznej stronie stopy w stawie dużego palca. Nacisk na ten staw powoduje, że paluch pochyla się w kierunku drugiego palca. Z biegiem czasu normalna struktura kości zmienia się, powodując haluksa. Ta deformacja będzie stopniowo narastać i powodować ból podczas noszenia butów i chodzenia.
Do najczęstszych przyczyn haluksów zaliczamy obcisłe lub źle dopasowane buty, wysokie obcasy, a także podłoże genetyczne. W niektórych przypadkach powiększony staw śródstopniowy może prowadzić do zapalenia kaletki, bolesnego stanu, w którym wypełniony płynem worek (kaletka) amortyzująca kość w pobliżu stawu, ulega zapaleniu.
Dyskopatia
Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, nazywanego popularnie dyskiem, doświadczony ortopeda kraków prywatniena pewno Ci pomoże. Z biegiem czasu codzienny ruch i drobne kontuzje obciążają kręgosłup, powodując zużycie krążków międzykręgowych. Dyski działają jak amortyzatory, utrzymując elastyczność kręgosłupa. Dyskopatia może powodować ból, drętwienie, mrowienie, niedowład, zanik mięśni i zaburzenia czucia.