Jak wybrać gogle narciarskie?
Podróże Magda - 18-12-2020

Jak wybrać gogle narciarskie?

Lubisz jeździć na nartach? Wybierasz się na urlop w góry i szukasz odpowiednich gogli? Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym narciarzem, możesz mieć wiele pytań podczas zakupów. Sprawdź, jak wybrać idealny model!

Nie wstydź się - zadawaj pytania

Istnieje tak wiele produktów i funkcji, że wybór może być trudny. Poszukaj sprzedawcy, który wie, jaki model sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji. Jeżeli pracownik wydaje się niedoinformowany lub nie chce odpowiadać na Twoje pytania, wybierz się do innego sklepu. Możesz również poszukać sprzętu narciarskiego w Internecie. Wielu renomowanych producentów udostępnia na swojej stronie szczegółowe informacje o produktach.

Nie spiesz się!

Przymierz na spokojnie jak największą liczbę gogli. Sprawdź, jak działają w naturalnym  świetle. Jeśli szukasz przezroczystego modelu do wieczornej jazdy na nartach, przetestuj je w ciemnym pokoju z włączoną jedną żarówką. Upewnij się, że nie powoduje zniekształceń ani odblasków. Nie podejmuj pochopnej decyzji, ponieważ niewłaściwy sprzęt może Ci zepsuć zabawę na stoku.

Wybierz odpowiedni kolor szkieł

Kupując gogle narciarskie, uwzględnij pogodę, ukształtowanie terenu i rodzaj aktywności. Zastanów się, gdzie i kiedy zamierzasz jeździć na nartach. Lubisz szusować rano, po południu, czy przez cały dzień? Pomyśl, gdzie lubisz jeździć. Wolisz utarte szlaki, czy szukasz bardziej wymagających obszarów, takiego jak muldy? Upewnij się, że szkła w goglach łączą kolor, kontrast, percepcję głębi. Dzięki temu uchronią przed zmęczeniem oczu. Zastanów się, czy pasują do konkretnych warunków oświetleniowych. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalistą.

Transmisja światła widzialnego (VLT)

Jeśli wybierzesz gogle narciarskie z niższą liczbą VLT (np. 15%), ochronisz oczy w słoneczne dni. Z drugiej strony, wysoka liczba VLT, taka jak 70%, pozwala na lepsze postrzeganie kolorów i głębi w pochmurny dzień. Przy słabym świetle lub mgle żółte, złote i bursztynowe szkła odfiltrowują niebieskie światło. Podkreślają cienie na śniegu, dzięki czemu łatwiej zobaczysz wszystkie nierówności. Takie gogle sprawdzą się też w umiarkowanych i zmiennych warunkach oświetleniowych.

W pochmurne dni możesz także założyć gogle z jasnoróżowymi lub różowo-miedzianymi szkłami. W jasnym świetle takie odcienie jak miedź, ciemnobrązowy, ciemnoszary i ciemnozielony zapewnią oczom większy komfort, jednocześnie zwiększą kontrast. Szare szkła pozwalają zobaczyć prawdziwe kolory.

Nowoczesne modele wyposażone są w lustrzaną powłokę, która odbija promienie słoneczne. Sprawdzą się wyśmienicie w jasne, słoneczne dni. Jeżeli lubisz jeździć po zmroku, zdecyduj się na gogle z przezroczystymi szkłami. Wyróżniają się wysokim VLT, dzięki czemu do oczu dociera dużo światła. Dużą popularnością cieszą się też modele ze szkłami fotochromowymi, które automatycznie dopasowują się do zmiany oświetlenia. Zazwyczaj są szare lub brązowe.

Jak wybrać gogle narciarskie?

Chroń oczy przed oślepieniem

Wielu producentów proponuje gogle polaryzacyjne, które gwarantują bezpieczną i przyjemną jazdę w słoneczne dni. Nie musisz mrużyć oczu, gdy słońce odbija się od śniegu. Co ciekawe, proponowane modele sprawdzą się również pod koniec dnia. Mają ciemniejsze szkła niż tradycyjne gogle, dzięki czemu pozwolą zobaczyć wszelkie nierówności.