Zdrowie intymne kobiet w ciąży
Zdrowie Helena Sosińska - 22-11-2019

Zdrowie intymne kobiet w ciąży

Zdrowie intymne kobiet jest bardzo ważne, szczególnie powinny dbać o nie kobiety w ciąży. Wystąpienie infekcji intymnych podczas ciąży może mieć niekorzystny wpływ na jej rozwój. W niektórych przypadkach nieleczona infekcja może nawet doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. U ciężarnych kobiet o wiele częściej występują zwłaszcza grzybicze zakażenia pochwy, te bakteryjne zdarzają się stosunkowo rzadko.

Właściwa higiena intymna w ciąży

Higiena intymna to ważny element, który ma wpływ na zdrowie intymne kobiet w ciąży. Podczas ciąży pH pochwy zmienia się z naturalnie występującego kwaśnego na zasadowe, dzieje się tak pod wpływem hormonów. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi grzybów. Zaburzenia równowagi w mikroflorze pochwy zmniejszają naturalną ochronę, co skutkuje większą podatnością na wszelkiego rodzaju infekcje i podrażnienia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak samo jak niekorzystna jest niedostateczna higiena miejsc intymnych tak samo niezalecana jest higiena nadmierna. Zbyt częste podmywanie pochwy, zwłaszcza przy użyciu środków zawierających SLS negatywnie wpływa na zdrowie intymne kobiet w ciąży, ponieważ zaburza naturalnie występującą florę bakteryjną. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są specjalistyczne płynny do higieny intymnej stworzone specjalnie dla kobiet w ciąży. Są one bogate w kwas mlekowy i mają na celu przywrócenie równowagi kwasowo- zasadowej.

Główne zasady higieny intymnej

Do ważnych zasad higieny intymnej należy między innymi: stosowanie odpowiedniej, oddychającej bielizny najlepiej wykonanej z naturalnych materiałów takich jak bawełna. Ważne jest również mycie okolic intymnych, optymalnym rozwiązaniem jest podmywanie się 2 razy dziennie. Warto również wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie. Należy zwracać uwagę by nie stosować gąbek i myjek, które stanowią siedlisko bakterii. Ważną kwestią jest również regularna zmiana ręczników. Wszystkie te zasady mają pozytywny wpływ na zdrowie intymne kobiet w ciąży, dlatego warto je stosować zwłaszcza w tym szczególnym czasie.

Zdrowie intymne kobiet w ciąży