Leczenie kanałowe to często jedyna możliwość, aby ocalić chory ząb przed usunięciem. Nie zawsze jednak zabieg ten kończy się powodzeniem, zwłaszcza jeśli nie był wykonywany pod mikroskopem lub doszło do niedokładnego oczyszczenia kanałów. W takiej sytuacji potrzebne jest ponowne leczenie kanałowe, nazywane reendo. Sprawdźmy, na czym polega ten zabieg i gdzie wykonać go w Krakowie!
Czym jest reendo? W jakich sytuacjach się go przeprowadza?
Reendo to powtórne leczenie kanałowe zęba, który był już w przeszłości leczony endodontycznie. Zabieg ten polega na usunięciu z zęba starego wypełnienia, ponownym wyczyszczeniu kanałów oraz założeniu nowego wypełnienia. Musi zostać wykonany pod mikroskopem, którego użycie gwarantuje precyzyjne i bezpieczne dla pacjenta leczenie kanałowe.
Reendo jest zabiegiem, który najczęściej przeprowadza się w sytuacji, kiedy pierwsze leczenie kanałowe nie dało oczekiwanych efektów. Wskazaniem do jego wykonania jest m. in. stan zapalny, silny ból, a także ropień. Prawidłowo przeprowadzone reendo pozwala ocalić ząb przez usunięciem, wyeliminować dolegliwości bólowe oraz uniknąć konieczności wstawienia kosztownego implantu.
W jakim gabinecie wykonać reendo w Krakowie?
Reendo w Krakowie powinno być wykonywane w profesjonalnych klinikach stomatologicznych. Zabieg ten oferują wyłącznie gabinety, które posiadają mikroskop zabiegowy, bez którego leczenie kanałowe jest obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Ze względu na dość wysoki koszt powtórnego leczenia kanałowego i w celu zagwarantowania sobie powodzenia zabiegu, warto zgłosić się do profesjonalnej kliniki, która dysponuje doświadczonymi stomatologami, specjalizującymi się w zakresie leczenia endodontycznego.
Przed zabiegiem konieczna jest dokłada ocena stanu zęba i jamy ustnej pacjenta. W tym celu lekarz zleca wykonanie zdjęcia RTG zęba oraz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Wszystko to pozwala ocenić, czy w danym przypadku reendo ma sens. Warto bowiem mieć świadomość, że powtórne leczenie kanałowe nie zawsze okaże się skuteczne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z rozległym stanem zapalnym lub próchnicą w zaawansowanym stadium.