Kraków jest przepięknym miastem z ciekawą i bogatą historią. Do miasta warto przyjechać w pojedynkę, z drugą połówką lub całą rodziną. Nie ma możliwości, aby dla kogokolwiek zabrakło ciekawych atrakcji do zwiedzenia. Jedną z nich jest Kopiec Tadeusza Kościuszki. Sam patron przebywał w Krakowie co najmniej kilkukrotnie, gdzie przekonywał społeczność do wzięcia udziału w przygotowywanym powstaniu.
Dlaczego warto zobaczyć Kopiec Tadeusza Kościuszki?
Po śmierci Kościuszki odstąpiono od pomysłu pochówku w tradycyjny sposób, czyli postawienia pomnika. W zamian postawiono na usypanie ziemnej mogiły, czyli kopca. Ma to wymiar niemal symboliczny, ponieważ w ten sam sposób postąpiono ze złożeniem zwłok Wandy i Kraka. Sama idea została wprowadzona przez władze Wolnego Miasta Krakowa, a lokalizacją zostało wzgórze Sikornik. Proces usypywania kopca przypadł na lata 1820-1823, a ziemia pochodziła z pól bitewnych pod Racławicami, Szczekocinami i Maciejowicami. Nie jest to oczywiście przypadek, ponieważ w tych miejscach odbywały się najważniejsze bitwy podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Uroczyste zakończenie sypania kopca miało miejsce w 1823 roku.
Kilka faktów o Kopcu Kościuszki
W połowie XIX wieku kopiec został ufortyfikowany za pomocą specjalnie zaprojektowanego pierścienia fortów. Na szczycie kopca umieszczono granitowy głaz, miało to miejsce w 1860 roku. Pielgrzymki na Kopiec Kościuszki odbywały się z największym natężeniem w okresie zaborów. Oddawano w ten sposób hołd wielkiemu bohaterowi. To właśnie między innymi ten obiekt stał się jednym z najważniejszych elementów panoramy Krakowa. Dla większości stanowi do tej pory symbol jedności narodowej, który w trudnych czasach dawał nadzieję. To ponadto istotny element chwalebnych momentów w dziejach Polski. Chcąc odwiedzić Kopiec Kościuszki należy przygotować się na poniesienie opłaty. W jej ramach możliwe jest odwiedzenie muzeów, restauracji i kawiarni. Po wejściu na Kopiec Kościuszki można rozkoszować się przepięknym widokiem na cały Kraków.