W obecnej sytuacji wiadomym faktem jest to, że dzieci chcąc nie chcąc muszą pozostać w domu. Jest to nowa sytuacja dla wszystkich członków rodziny, także i dla dzieci. Będąc 24 godziny na dobę w domu czasu wolnego nie brakuje. Rodzice często, by chwilę odetchnąć pozwalają swoim pociechom na kontakt ze smartfonem. Trzeba pamiętać o wszelkich niebezpieczeństwach jakie idą za nadmiernym korzystaniem z telefonu Zatem jakie zasady zachowywać, by bezpiecznie z niego korzystać oraz jakie aplikacje dla dzieci są warte zainstalowania? Te problemy zostaną poruszone w niniejszym artykule.
Zasady bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego
Trzeba pamiętać, że dużą rolę w procesie edukowania dzieci z korzystania z telefonu komórkowego pełnią rodzice. To oni są pierwszymi wzorcami dziecka w tym kontekście. Trzeba zaczekać na odpowiedni moment. Nie jest dobrym pomysłem, by małe dzieci posiadały swoje telefony komórkowe. Psycholodzy alarmują, że kontakty dziecka poniżej 2 roku życia z telefonem bądź tabletem negatywnie wpływają na jego rozwój, co może skutkować np. opóźnieniem rozwoju mowy.
Zanim przystąpi się do wręczenia dziecku telefonu w dłoń należy z dzieckiem o tym porozmawiać. Do czego służy, w jakich celach najczęściej wykorzystywany jest przez dorosłe osoby, jakie zagrożenia niesie nadmierne użytkowanie telefonu. Gdy wszystko zostanie omówione warto postawić dziecku czas jaki może poświęcić na grę na telefonie. Dzieci szkolne zwykle powinny spędzać około 30 minut dziennie, wliczając w tym również grę na komputerze jeżeli taką aktywnością się dziecko również zajmuje. Na początku najlepiej gdy rodzic będzie obecny podczas korzystania z komórki, by miał kontrolę nad tym, co dziecka ogląda/gra lub czyta.
Aplikacje dla dzieci dostępne w sieci
W Internecie znajduje się mnóstwo stron poświęconym kategorii: aplikacje dla dzieci. Warto dokładnie prześledzić jakie one są, gdyż nie wszystkie zawsze będą odpowiednie dla dzieci. Rolą rodzica jest, by skontrolować z jakich aplikacji dziecko korzysta. Internet jest pełen od propozycji dotyczących ciekawych i edukacyjnych aplikacji dla mniejszych dzieci.
Świetną propozycją na telefon z Androidem jest aplikacja Aktywna nauka matematyki, w której nauka matematyki odbywa się za pośrednictwem zabawy. To aplikacja dedykowana dzieciom od 5 do 7 lat, a co najważniejsza jest bezpłatna. Godną polecenia jest także aplikacja Kolorowanie z językiem angielskim, także dostępna na Androidy. Łączy ona zabawę z nauką języka angielskiego, świetna dla dzieci powyżej 2 roku życia. Wesoły Quiz to aplikacja specjalna na Windowsa, dla dzieci 3-4 letnich. Zadaniem dzieci jest wskazanie odpowiednich obrazków. Posiadacze systemu iOS powinni zaglądnąć do aplikacji Przyjazne Puzzle, która świetnie ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, która ma znaczenie podczas nauki czytania i pisania. Została ona stworzona dla najmłodszych. Dzieciom w wieku przedszkolnym zaleca się skorzystanie z aplikacji Dziecięce ABC, która uczy rozpoznawania i nazywania liter z alfabetu.