Jak dojechać z Krakowa do Wieliczki?
Kraków Helena Sosińska - 29-10-2019

Jak dojechać z Krakowa do Wieliczki?

Wieliczka to obok Krakowa jedna z bardziej charakterystycznych i popularna turystycznie lokalizacja w regionie. Znajdziemy w niej kopalnie soli, którą możemy zwiedzać. Wiele osób jednak nigdy tam nie była i nie wie jak dojechać z Krakowa do Wieliczki. W tym krótkim poradniku przedstawiamy różne opcje oraz podpowiadamy, które warto wybrać, aby podróż była szybka i komfortowa.

Jak dojechać z Krakowa do Wieliczki?

 

Pociąg — transport kolejowy

Pierwszym sposobem na dostanie się z Krakowa do Wieliczki — kopalni soli jest pociąg. Kursują one co ok. 30 minut, a aby pojechać nimi w podróż, należy udać się na Dworzec Główny. Pociągi, jakie dowiozą nas do Wieliczki to pociągi Kolei Małopolskich. Ich skrót to KMŁ lub KMAL Kupując bilet, należy upewnić się, że kupujemy bilet u odpowiedniego przewoźnika. Czas trwania podróży to ok. 20 - 30 min. Ze stacji Wieliczka Rynek — Kopalnia dzieli nas już tylko ok. 500 m do kopalni soli. Cena biletu to ok. 5 zł.

 

Autobus — transport drogowy miejski

Alternatywą dla pociągu jest wybór autobusów miejskich. Jeżdżą one co kilkanaście minut. Z Krakowa do Wieliczki dostaniemy się linią 304. Czas trwania podróży to ok. 30 minut. Bilet autobusowy to koszt 4 zł. Aby wysiąść na odpowiednim przystanku, należy zrobić to na przystanku “Wieliczka Kopalnia Soli”.

 

Prywatny samochód

Z Krakowa do Wieliczki dojedziemy również prywatnym samochodem. Podróż trwać będzie ok. kilkunastu minut. Należy jednak pamiętać, wybierając ten środek transportu o parkingach pod kopalnią soli w Wieliczce. Dwa z nich znajduje się przy ulicy Dembowskiego i jeden przy Daniłowicza. Jadąc z centrum Krakowa, należy jechać ulicą Wielicką, a następnie drogą numer 94 aż do samej Wieliczki.

 

Wycieczki — transport prywatny

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybór wycieczek zorganizowanych. Jeśli chcemy dostać się z Krakowa do Wieliczki, możemy skorzystać np. z oferty biur podróży czy prywatnych przewoźników. Transport taki odbywa się np. na zasadzie grupowej, indywidualnego umówienia czy wycieczek regularnych. Dzięki temu zostaniemy przewiezieni z miejsca na miejsce w komfortowy sposób.