Kompleksowa automatyzacja procesu paletyzacji rozwiązaniem problemów logistycznych firmy
Biznes T.Z - 18-07-2022

Kompleksowa automatyzacja procesu paletyzacji rozwiązaniem problemów logistycznych firmy

Nie ulega chyba żadnej wątpliwości, że robot może więcej. Zautomatyzowane urządzenia wykorzystywane we współczesnym przemyśle są istotnym wsparciem dla człowieka w praktycznie każdej branży i procesie produkcyjnym. Sprawdzają się szczególnie na stanowiskach uciążliwych i niebezpiecznych dla ludzi. Za sprawą robotyzacji praca wykonywana jest szybciej i z większą precyzją, co przekłada się bezpośrednio na lepszą wydajność produkcyjną. Roboty do paletyzacji to jedne z wielu rozwiązań usprawniających funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw i zakładów wytwórczych. Jakie są podstawowe korzyści z wdrożenia tego typu robotów w łańcuch produkcyjny?

Roboty do paletyzacji sercem systemu logistycznego

Pakowanie i paletyzacja to szereg procesów, począwszy od pobrania detalu z przenośnika, poprzez składanie kartonów, foliowanie i przedzielanie arkuszami, na układaniu gotowych opakowań na palecie kończąc. Wszystkie te pojedyncze procesy łączy jedno - duża zmienność wymagań pod kątem systemu w zależności od rodzaju produktu, typu opakowania oraz sposobu dokonywania paletyzacji.

Paletyzacja może być obecnie sprawnie wykonywana przez roboty do paletyzacji oraz inne współpracujące z nimi zautomatyzowane urządzenia. Pozwala to na zoptymalizowanie efektywności paletyzacji w przedsiębiorstwie, dając jednocześnie możliwość relokowania mocy przerobowych człowieka na inne mniej uciążliwe i niebezpieczne zadania.

Robotyzacja paletyzacji jest naturalnym procesem wspierającym logistykę produktową i jej optymalne przygotowanie do magazynowania oraz dalszej dystrybucji. Sercem każdego systemu jest robot, nazywany również potocznie paletyzatorem, wyposażony w dedykowany chwyt precyzyjnie dopasowany do wymagań konkretnej linii produkcyjnej.

Roboty do paletyzacji mają znaczący wpływ na szybsze, bardziej precyzyjne i ciągłe układanie detali na paletach, przy czym bardzo często obsługując w tym samym czasie więcej niż jedną linię naraz. Paletyzator może zostać zaprogramowany również do podawania palet, stabilizowania warstw produktów przekładkami czy pakowania detali, co pozwala na kompleksową automatyzację procesu paletyzacji w dowolnych warunkach produkcyjnych.

Kompleksowa automatyzacja procesu paletyzacji rozwiązaniem problemów logistycznych firmy

W systemie automatycznej paletyzacji

W zależności od potrzeb robot może chwytać zarówno pojedynczy element (paczkę, worek, pojemnik), jak i pełen zestaw przygotowanych wcześniej elementów, a nawet kilka warstw paletyzowanych produktów. Kluczowy staje się więc odpowiedni dobór robota, a także rozwiązań zasilających, sztaplujących i przygotowujących towar do paletyzacji.

Prawidłowo zaprojektowany i wdrożony system automatycznej paletyzacji zintegrować ze sobą system transportu technologicznego oraz transportu paletowego, przy jednoczesnej współpracy z nimi urządzeń uzupełniających. Kompletny system automatycznej paletyzacji stanowi więc połączenie:

  • robota paletyzującego typu PAL lub NJ (Shelf)
  • chwytaka precyzyjnie dopasowanego do konkretnego rozwiązania
  • przenośników zasilających, które dostarczają elementy w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych w przestrzeń pracy robota
  • urządzeń sztaplujących i przygotowujących produkty do podania pod chwytak
  • magazynka palet i połączonej linii zasilającej system w podstawowe jednostki transportowe
  • systemu przenośników transportujących spaletyzowane towary poza przestrzeń robota

Największymi atutami współczesnych robotów paletyzujących są przede wszystkim precyzja układania elementów na palecie, możliwość pracy w trybie 24-godzinnym, powtarzalność układania produktów na palecie, a także polepszenie warunków oraz bezpieczeństwa pracy.