Dropshipping jako łatwy sposób na sprzedaż internetową
Biznes Patrycja Obarowska - 05-08-2021

Dropshipping jako łatwy sposób na sprzedaż internetową

Prowadzenie sklepu kojarzy się z koniecznością zaangażowania dużych środków finansowych. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Dropshipping umożliwia tanie założenie i prowadzenie sklepu. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie jeszcze posiada zalety? Wyjaśniamy!

Dostawa bezpośrednio z hurtowni

Standardowy sklep sprowadza towary z hurtowni, magazynuje je, a po otrzymaniu zamówienia pakuje i wysyła do klientów. W przypadku dropshippingu logistyka i dystrybucja wyglądają zupełnie inaczej. W tym przypadku towar jest wysyłany do klienta bezpośrednio z hurtowni. Sklep przyjmuje zamówienie i dopiero wtedy wysyła informację do hurtowni. Tam natomiast dany produkt jest pakowany i wysyłany do klienta. Tym samym właściciel sklepu nie musi posiadać własnego magazynu. W zasadzie działalność można prowadzić nawet z domu. Wystarczy do tego komputer i telefon. Warto przy tym zaznaczyć, że koszty współpracy z hurtownią są w tym przypadku takie same, jak w sytuacji sprowadzania produktów do własnego magazynu. Tym samym dropshipping to najtańsza forma prowadzenia sklepu online.

 

Nieograniczone możliwości

Logistyka i dystrybucja pochłaniają duże koszty. Dlatego też pozostawienie tych kwestii hurtowni jest znaczną oszczędnością. Okazuje się jednak, że to nie jedyna korzyść wynikająca z prowadzenia sklepu w formie dropshippingu. Kolejną kwestią jest możliwość posiadania niemal nieograniczonego asortymentu. Sklep wysyłający produkty z własnego magazynu jest w tym aspekcie ograniczony jego wielkością, a także zapleczem finansowym. W końcu za kupowane w hurtowni produkty trzeba zapłacić. Dropshipping sprawia, że koszty ponosi się dopiero po otrzymaniu zamówienia i opłaceniu go przez klienta. Tak więc bariera finansowa nie istnieje. W zasadzie do oferty można włączyć wszystkie produkty znajdujące się w hurtowni. Jakby tego było mało, nie jest powiedziane, że można współpracować tylko z jednym dostawcą.

 

Logistyka i dystrybucja ze wsparciem technologicznym

Niewątpliwie dropshipping to tania i prosta forma prowadzenia sklepu internetowego. Tak naprawdę daje ona możliwość rozpoczęcia tego typu działalności właściwie każdemu. Niemniej jednak nie oznacza to, że każdy biznes okaże się pełnym sukcesem. Konieczne jest zaangażowanie i zadbanie o kilka podstawowych kwestii. Absolutnie konieczne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań technologicznych. Chodzi przede wszystkim o oprogramowanie do:

  • obsługi sklepu,
  • integracji z hurtownią,
  • kontaktu z klientem.

 

Chodzi o automatyzację procesów. Aby dropshipping był łatwy, a sklep odniósł sukces, trzeba wdrożyć odpowiednie oprogramowanie. Na rynku dostępne są rozwiązania, dzięki którym proces zamówienia i wysyłki będzie niemal automatyczny. Oprogramowanie tego rodzaju po złożeniu przez klienta zamówienia od razu wysyła je do hurtowni. Natomiast klient automatycznie otrzymuje potwierdzenie złożenia zamówienia, a następnie jest informowany o statusie zamówienia. Jeśli chodzi o integrację na linii sklep-hurtownia, ważne jest, aby system po pierwsze działał automatycznie, a po drugie był w pełni funkcjonalny. Jego zadaniem jest nie tylko realizacja zamówienia, ale również tworzenie podsumowań i obliczeń, umożliwiających łatwe rozliczenie się z hurtownią.

 

Dropshipping jako łatwy sposób na sprzedaż internetową