Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciw COVID-19 odpowiednimi preparatami. Podobno na dniach ma się pojawić rekomendacja od Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, gdyż przebieg tej choroby u kobiet ciężarnych jest bardzo ciężki. Za tym szczepieniem jest szef Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, prof. Mariusz Zimmer.
Więcej plusów niż minusów
Zdaniem kierownika Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i szefa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusza Zimmera jest więcej plusów ze szczepienia kobiet w ciąży aniżeli minusów. COVID-19 u kobiet w ciąży jest niezwykle ciężko przechodzony, dlatego warto być na tę okoliczność zaszczepionym. Jedynym przeciwskazaniem dla kobiet w ciąży jest choroba zakrzepowa. Niedługo Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników ma wystawić swoją rekomendację do opinii publicznej. Po roku obserwacji koronawirusa można określić, że zajmuje przeważnie dwa obszary w organizmie – płuca oraz krzepliwość krwi. Ten drugi obszar prowadzić może do zakrzepic czy zakrzepów. Jest to główną przyczyną obaw wśród kobiet w ciąży.
Rekomendacja dotycząca szczepień w ciąży
Rekomendowane jest szczepienie kobiet ciężarnych dopiero po 16 tygodniu ciąży. Jest to czas zakończenia procesu zwanego organogenezą, w którym powstają i rozwijają się narządy podczas rozwoju zarodkowego i larwalnego. Tak naprawdę specjaliści bazują jedynie na doświadczeniach kobiet w ciąży, ponieważ nie było badań określających optymalny czas wykonania iniekcji. Te zalecenia powstały na badaniach obserwacyjnych oraz ogólnej wiedzy medycznej. By jak najbardziej przeciwdziałać pojawieniu się zakrzepów najlepiej kobietom w ciąży podawać szczepionki oparte na technologii mRNA. Nie ma żadnych danych mówiących, iż pozostałe szczepionki mogą powodować zakrzepy, jednakże mając wybór lepiej postawić na ten, który jest znacznie bezpieczniejszy, a te szczepionki z mRNA z pewnością takie są.