Jednym z najzdrowszych owoców na świecie jest awokado. Jest to prawdziwa bomba witaminowa, która stanowi podstawę mnóstwa przepisów kulinarnych – zwłaszcza dla tych, którzy przechodzą na zdrowe odżywianie się. Sama wiedza o tym, że jest to zdrowy owoc, nie ułatwia sprawy przy dokonaniu zakupów.
Wybór dobrego awokado
Każdy, kto miał styczność z tym owocem, wie o tym, że wybór dojrzałego, odpowiedniego okazu nie jest taki prosty. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na kolor owocu. Co do zasady, dojrzałe awokado ma kolor ciemnozielony lub bakłażanową skórkę. Ten sposób jest jednak zwodniczy, ponieważ istnieją takie odmiany tego owocu, które mają dojrzałe jasnozielone owoce.
Nie macie pewności, czy jasna skórka oznacza dojrzałość, czy nie? Sprawdźcie sprężystość owocu. Wystarczy delikatnie przycisnąć skórkę palcami, a okaże się, czy owoc nadaje się do spożycia. Dojrzałe awokado jest miękkie, skórka po chwili powinna wrócić do pierwotnego kształtu. Uważać należy jednak na to, aby nie stosować zbyt mocnego nacisku na owoc – w takim przypadku miąższ mógłby ulec uszkodzeniu, co wpłynęłoby na smak.
Należy wystrzegać się przejrzałych awokado, ponieważ są bardzo nieapetyczne, niedobre. Lepiej jest zakupić niedojrzały owoc. Wtedy wystarczy położyć je w zacienionym miejscu i poczekać od 1 do 5 dni. Awokado można (a nawet powinno się) przechowywać w lodówce.
Krojenie awokado w pigułce
Duża pestka i sposób spożycia awokado sprawiają, że należy je traktować inaczej niż dużą część owoców. Po umyciu awokado należy przekroić na dwie połowy. Kroić należy wzdłuż, aż do samej pestki. Następnie połówki awokado należy przekręcić w przeciwnych kierunkach, co w efekcie rozłamie awokado na pół, pozostawiając pestkę w jednej części.
Wyjęcie pestki również jest banalnie proste: wystarczy uderzyć w nią ostrzem noża (lekko wbić nóż), przekręcić pestkę i oderwać. Sam owoc nacinamy w kostkę (bez przecinania skórki!) – trochę jak owoc mango – a następnie oddzielamy miąższ od skórki. Pomiędzy kawałki awokado warto włożyć pestkę, a całość skropić sokiem z limonki. Dzięki temu miąższ zachowa swój kolor.