Bieganie w masce antysmogowej — sprawdź, czy to dobry pomysł
Zdrowie Helena Sosińska - 24-01-2020

Bieganie w masce antysmogowej — sprawdź, czy to dobry pomysł

Bieganie to jeden z najczęściej wybieranych sportów przez polaków. Ta aktywność fizyczna ma jednak jeden minus, który w każdym innym kontekście jest wielką zaletą. Bieganie odbywa się na świeżym powietrzu, które coraz częściej jest zanieczyszczone oraz zawiera wiele szkodliwych substancji. Ciekawym rozwiązaniem na tę przypadłość jest bieganie w masce antysmogowej. Czy jest to dobry pomysł i warto biegać w ten sposób? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Bieganie w masce antysmogowej — sprawdź, czy to dobry pomysł

 

Czym jest maska antysmogowa do biegania?

Maska antysmogowa do biegania to maska, która przeznaczona jest do zabezpieczenia naszych dróg oddechowych podczas wysiłku. To specjalnie stworzone do tego celu konstrukcje. Ogólnie maski te są dostosowane do wysiłku. Posiadają sporą przepuszczalność powietrza, dzięki czemu powinno oddychać się nam w nich łatwo i bezproblemowo. Sama maska jest też wykonana z elastycznych i miękkich materiałów, dzięki czemu dobrze dobrana powinna leżeć idealnie.

 

Czy da się w niej biegać?

Jednym z głównych pytań, jakie pada przy temacie masek antysmogowych do biegania jest to, czy da się w nich biegać i ćwiczyć. Ogólnie jest to kwestia indywidualna, gdyż każdy biegacz ma inne odczucia. Niektóre osoby mogą jednak odczuwać dyskomfort przy większym wysiłku np. trenowaniu wyczynowym. Warto zatem wybierając naszą pierwszą maskę do biegania wybierać modele ze średniej półki cenowej i zainwestować większe sumy tylko wtedy, gdy maski takie przypadną nam do gustu.

 

O czym pamiętać wybierając maskę?

Jeśli wybieramy już maskę  antysmogową, należy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwszą z nich jest dopasowanie maski do naszego ciała. Musi być ona dopasowana idealnie, dlatego warto poświęcić więcej czasu na jej dokładne przymierzenie oraz określenie rozmiaru. Z pewnością nie powinniśmy kupować maski przez internet, jeśli nie wiemy, jaki dokładnie rozmiar nosimy. Kolejną ważną kwestią są filtry. To one właśnie zatrzymują zanieczyszczenia. Należy zatem upewnić się, czy maska posiada filtr np. HEPA zatrzymujący cząstki stałe oraz PM2.5 zatrzymujący mikroskopijne cząsteczki. Samodzielnie należy poznać wszystkie rodzaje filtrów i wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania. Warto też dowiedzieć się, czy filtry w masce są stałe, czy wymienne, jaki jest ich koszt i jaki mają termin przydatności.