Przyszłość rowerów miejskich w Krakowie
Kraków Helena Sosińska - 08-11-2019

Przyszłość rowerów miejskich w Krakowie

Czy rower miejski Wavelo przegra z e-hulajnogami? W ostatnim czasie firma BikeU, która jest operatorem roweru Wavelo przesłała do krakowskich władz miasta pismo o chęci rezygnacji z umowy na prowadzenie systemu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest duża konkurencja ze strony operatorów elektronicznych hulajnóg. Jeżeli firma ta zrezygnuje to wówczas miasto Kraków pozostanie bez rowerów miejskich, ponieważ znalezienie nowego operatora wymaga sporo czasu.

Stanowisko Zarządu Transportu Drogowego

Przedstawiciel Zarządu Transportu Drogowego Marcin Wójcik stwierdził, że pismo otrzymane od firmy BikeU to nieskuteczna próba rezygnacji z umowy. Jego zdaniem po podpisaniu umowy nie pojawiły się takie przesłanki, które mogłyby utrudnić firmie prowadzenie wypożyczalni rowerów. Umowa powinna, więc obowiązywać do końca 2024 roku. Na jej podstawie firma BikeU udostępnia do dyspozycji mieszkańców Krakowa 1500 rowerów, które dostępne są 168 stacjach. W ramach umowy koszty i odpowiedzialność za cały system ponosi firma BikeU, miasto Kraków natomiast przekazuje 1 % wpływów z wypożyczeń rowerów oraz dopłaca złotówkę za każdy z rowerów. Przedstawiciel Zarządu Marcin Wójcik podkreśla również fakt, że firma ta nie przedstawiła żadnych twardych danych na potwierdzenie tego, że elektroniczne hulajnogi zabierają jej część zysku. Zarząd zaproponował w tej sprawie spotkanie, na którym pragnie omówić szczegóły danej sytuacji. Termin spotkanie nie został jednak jeszcze w tej chwili wyznaczony. Władze miasta chcą zrobić wszystko, co jest tylko w ich mocy, aby aktywni użytkownicy rowerów publicznych nadal mogli z nich korzystać. Jeżeli mimo najszczerszych chęci umowa zostanie zerwana to miasto będzie żądało wypłaty kary umownej. Na tą chwilę zarząd nie zdradza jednak zaplanowanych na tą rozmowę scenariuszy.

Oświadczenie wydane przez firmę BikeU

Albert Wójtowicz, który pełni funkcje dyrektora operacyjnego Projektu Wavelo stwierdził, że na obecną chwilę firma BikeU jest w trakcie prowadzenia rozmów z przedstawicielami miasta Kraków a ich celem jest przede wszystkim przyszłość systemu rowerów miejskich Wavelo.

Przyszłość rowerów miejskich w Krakowie