Aplikacje smogowe jako sposób na świadomość społeczeństwa
Nauka i edukacja Helena Sosińska - 12-06-2020

Aplikacje smogowe jako sposób na świadomość społeczeństwa

Jakość powietrza w Polsce niestety nie jest najlepsza, najgorzej wygląda to w ciągu bezwietrznych dni i nocy. Wszystkie zanieczyszczenia wydostające się z samochodów, pojazdów komunikacji miejskiej oraz kominów domów i fabryk są wdychane przez społeczeństwo. Mieszanki te są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do ciężkich schorzeń układu oddechowego, a nawet nowotworów. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci oraz schorowanych, starszych osób. Dlatego niezbędne jest zwiększenie świadomości ludzi oraz wyposażenie ich w wiedzę na temat jakości powietrza w danym dniu, w poszczególnych lokalizacjach.

Aplikacje smogowe jako sposób na świadomość społeczeństwa

W jaki sposób można zapoznać się z wartościami stężenia smogu?

Edukacja i zwiększona świadomość ludzi jest niezbędna, gdyż zapewnia bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie. Pomocne w tym okazują się specjalne smog aplikacje, które powstają po to by społeczeństwo brało odpowiedzialność za szkodliwe działania, których większość dopuszcza się nie zawsze świadomie. Wyjście na zewnątrz powinno nie wpływać negatywnie na zdrowie, warto więc zapoznać się z wyżej wskazaną aplikacją, by posiadać wiedzę o stanie powietrza w danej lokalizacji. Można wówczas zaplanować cały dzień, z uwzględnieniem miejsc, które mimo wszystko lepiej omijać ze względu na podwyższone wartości stężenia smogu. Ze względu na ochronę własnego zdrowia smog aplikacje okazują się bardzo przydatne, a ich działanie opiera się na pozyskiwaniu danych o zanieczyszczeniach w poszczególnych lokalizacjach. Poza wskazaniem i zbadaniem problemu istotne jest również odnalezienie źródła całego problemu, by móc na bieżąco pomagać społeczeństwu w spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Ponadto aplikacje smogowe pomagają w usuwaniu powodów generowania zbyt dużej ilości zanieczyszczeń. Do takich działań należy wymiana starych pieców na nowe, bardziej ekologiczne oraz rezygnacja z poruszania się pojazdami mechanicznymi, zamiast tego warto wybrać spacer lub przejażdżkę na rowerze.

Świadomość społeczeństwa na temat smogu

Aplikacje smogowe, które skutecznie ostrzegają przed dużym stężeniem smogu w danej lokalizacji są bardzo przydatne. Nie tylko zwiększają świadomość wszystkich, nawet najmłodszych mieszkańców naszego kraju, ale również wskazują na problem jaki występuje w Polsce. Jest to szczególnie zauważalne jesienią i zimą, kiedy wzrasta potrzeba ogrzewania domów i mieszkań. Dane o zbyt dużym stężeniu smogu pozyskuje się z wielu rozmieszczonych czujników Airly, które biorąc pod uwagę wszystkie czynniki atmosferyczne dokonują pomiaru pyłów PM1, PM2.5 oraz PM10. Oczywiście pozyskiwane informacje podlegają ścisłej kontroli, a wszystkie zaangażowane urządzenia muszą być odpowiednio skalibrowane i zainstalowane. Tylko w ten sposób przedstawiane dane są wiarygodne i mogą w jak najlepszy sposób spełniać swoje funkcje ochronne dla całego społeczeństwa. Aplikacja Airly mierząca poziom smogu może być instalowana na systemach Android oraz iOS, przy czym można pozyskać także dane z państwowych stacji, które również montuje się w lokalizacjach na terytorium kraju