Trudno nie zauważyć, że wraz z pojawieniem się czytników ebooków w literackim świecie zapanowała niemała rewolucja, a wraz z nią wyodrębniły się dwie różne grupy czytelników. Pierwsza z nich obejmuje zwolenników papierowych książek, którzy nie mogą wyobrazić sobie czytania bez zapachu papieru czy przewracania kartek. Ponadto dużą zaletą tradycyjnych książek okazują się okładki, które niekiedy zachwycają starannym wykonaniem. Mimo to druga grupa czytelników, którzy przekonali się do elektronicznych wydań książek, nie może wyobrazić sobie bez czytników codziennego funkcjonowania. Co sprawia, że osoby, które polubiły korzystanie z ebooków, nie są w stanie z nich zrezygnować i wrócić do czytania tylko papierowych wydań?
Czytnik ebooków jako biblioteka, którą możemy wszędzie ze sobą zabrać
Wbrew pozorom czytnik ebooków nie przypomina w niczym tabletów. Jedynym mylącym elementem może okazać się sam kształt, ale warto w tym miejscu zauważyć, że czytniki korzystają z tak zwanego papieru elektronicznego, który nie męczy wzroku podczas czytania ani nie emituje żadnego światła. Ponadto czytników możemy użyć jedynie do czytania lub słuchania audiobooków. Niektóre modele pozwalają nam również na korzystanie z Wikipedii oraz słowników, które okazują się niezwykle przydatne, gdy natrafimy na niezrozumiałe słowo lub czytamy obcojęzyczne wydanie i chcemy szybko skorzystać z translatora. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu urządzenia służą przede wszystkim do lektury i nie powinniśmy wymagać od nich żadnych dodatkowych urozmaiceń.
Z czytników korzystają przede wszystkim te osoby, które uwielbiają czytać w każdym miejscu - na przykład podczas jazdy tramwajem, przerwy w trakcie pracy czy w przypadku stania w kolejce. Kompaktowe rozmiary czytników oraz ich duża pojemność sprawiają, że możemy zabrać ze sobą nawet kilkadziesiąt różnych książek, nie martwiąc się o brak miejsca w torebce. Warto również wspomnieć o tym, że niewątpliwą zaletą czytników ebooków okazuje się ich bateria, która wytrzymuje bez ładowania nawet kilka tygodni, pozwalając nam na nieprzerwaną niczym lekturę.