Krok po kroku o założeniu bloga w Word Pressie
Rozrywka Patryk Kozioł - 07-09-2020

Krok po kroku o założeniu bloga w Word Pressie

WordPress to jedno z najbardziej znanych i najlepszych rozwiązań dedykowanych blogerom. Warto wiedzieć, że dostępny jest on w dwóch wersjach WordPress.com oraz WordPress.org. Jak wygląda kwestia związana z założeniem bloga za pomocą WordPress?

Zacznij od domeny oraz hostingu

Na start konieczna będzie domena, oczywiście to nie jedyny warunek do założenia bloga, ale jest ona obowiązkowa do tego, by móc wskazywać na hosting, na którym umieszczony będzie WordPress. Kolejny krok to wspomniany już hosting, czyli taki globalny „komputer”, znajdujący się w Internecie, który zapewnia nam miejsce na nasze pliki. Pliki nie mogą znajdować się na prywatnym komputerze, ponieważ nie jest on dostępny innym osobom.

Krok po kroku o założeniu bloga w Word Pressie

Kolejny krok to WordPress

Gdy chcemy posiadać polską wersję językową należy pobrać WordPress ze strony wordpress.org. Kolejno należy wybrać hosting od opiekuna bloga. By móc samemu dokonać instalacji WordPressa na hostingu musimy posiadać dostęp do FTP oraz czystą bazę danych. Protokół FTP służy do tego, by mieć dostęp do miejsca na hostingu. Tam dokonuje się wgrywania plików WordPressa, które zostały pobrane ze wcześniej wspomnianej strony WordPress.org. Pliki te należy wgrać do folderu, gdzie następuje przekierowanie własnej domeny.

By móc przechowywać różne dane konieczna jest specjalna baza do przechowywania ich. Bazę tworzy się tak jak konto dostępowe do FTP, czyli z poziomu panelu swojego hostingu. Podczas tej czynności należy zapisać sobie nazwę użytkownika, nazwę bazy oraz hasła, gdyż one będą niezbędne w trakcie kolejnego kroku. Gdy nastąpi wgranie plików i stworzenie bazy należy wpisać adres własnej strony. Powinien wówczas pojawić się ekran powitalny. W kolejnym ekranie należy wpisać wszystkie dane, które podano nam wcześniej. Jeśli zostało to zrobione poprawnie przechodzi się do ostatniej czynności jaką jest wpisanie nazwy bloga, hasła oraz adresu mailowego. Po tej czynności można zacząć przygodę z WordPressem i korzystać z własnego bloga, ciesząc się już aktywnością całkowicie związaną z blogowaniem.