Kraków ma wiele symboli, które zdecydowana większość turystów miała okazję zobaczyć podczas podróży. W przypadku, gdy to piękne miasto jest celem wycieczki któryś raz z kolei, warto zapoznać się z innymi zabytkami. Stolica Małopolski skrywa bowiem wiele mniej znanych miejsc, które powinno się odkryć podczas pobytu.
Mniej znane zabytki w Krakowie
Zwiedzanie Zamku Królewskiego, Bazyliki Mariackiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Sukiennic to obowiązkowe punkty zwiedzania. Jednak w przewodnikach opisuje się inne magiczne miejsca, tworzą one niepowtarzalny i wyjątkowy klimat Krakowa. Z Rynku Głównego na Starym Mieście można skierować się w ulicę Floriańską, aby zwiedzić Stare Miasto. W centrum Krakowa zlokalizowany jest na przykład Ogród Muzeum Archeologicznego, który uznawany jest za najpiękniejszy obiekt tego rodzaju. Znajduje się u podnóża Wzgórza Wawelskiego, dawniejszym terenie klasztornym będącym częścią Kościoła Świętych Michała i Józefa. Najlepiej prezentuje się w okresie późnej wiosny lub lata – urzeka wtedy wieloma pięknymi kolorami. W pobliżu Uniwersytetu Jagiellońskiego można natomiast zwiedzić Ogród Botaniczny, który istnieje od XVIII wieku. Liczba dostępnych tam okazów robi wrażenie, ponieważ wynosi aż blisko 6 tysięcy. Co ciekawe rośliny sprowadzono z wielu stron świata, pochodzą one między innymi z Paryża, Petersburga, Wiednia, czy Ameryki Południowej. Miłośnicy przyrody znajdą tam także kilkusetletnie pomniki przyrody. Wszystkie zabytki w Krakowie mają w sobie coś wyjątkowego, wlicza się do tego również Muzeum Podziemia Rynku, które jest interaktywne. Udając się w to miejsce możliwe jest zapoznanie się z dawnym życiem mieszkańców miasta, co zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Zabytki w Krakowie – co warto zwiedzić?
Kolejnym ciekawym punktem na mapie Krakowa jest Muzeum Etnograficzne w dawnym Ratuszu Kazimierskim. Znajduje się tam mnóstwo eksponatów pochodzących z różnych krańców Europy, dotyczą między innymi dawnego życia chłopskiego. Nie brakuje również współczesnych obiektów, przez ich obecność w Muzeum można dostrzec różnice między nimi z perspektywy różnych kultur. Zwiedzając zabytki w Krakowie można udać się na Ulicę Józefa, aby móc zachwycać się tamtejszymi kwiaciarniami, galeriami, antykwariatami oraz niewielkimi sklepikami nadającym uroku tej lokalizacji. W Krakowie można zwiedzić również synagogi, na szczególną uwagę zasługują Synagogi Remuh oraz Stara, poszukując natomiast mniej ortodoksyjnej – poleca się Synagogę Tempel. Turyści powinni odwiedzić również Muzeum Inżynierii Miejskiej, zwłaszcza jeżeli na wycieczkę wybierają się rodziny z dziećmi. Każdy zwiedzający może przez chwilę stać się pewnego rodzaju generatorem energii poprzez wejście do wielkiego koła i szybkiego biegu w nim. Poza zwiedzaniem w Krakowie konieczne jest znalezienie idealnych miejsc do spożycia posiłków, skosztowania deserów oraz zaczerpnięcia odpoczynku. Warto zwrócić uwagę do Rannego Ptaszka, Singera, a także udać się na Plac Nowym, gdzie można spróbować zapiekanki.