Celiakia czyli choroba trzewna to permanentna glutenozależna enteropatia jelita cienkiego. Inaczej mówiąc to autoimmunologiczna choroba genetyczna, cechująca się trwającą całe życie nietolerancją glutenu, białka zapasowego obecnego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie). Jest dolegliwością, która wymaga by w diecie stosowane były tylko produkty bez glutenu. Podobnie jest w przypadku występującej alergii na gluten, wówczas produkty te są konieczne do spożywania. Tego rodzaju produkty stosowane są również w przypadku nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Dostarczanie organizmowi produktów bez glutenu w takich sytuacjach wpływa na znaczą poprawę samopoczucia i jakości życia.
Produkty bez glutenu – zalety
Stosowane na co dzień produkty bez glutenu wspierają w eliminacji problemów powiązanych z nietolerancją. Należą do nich bóle głowy, trudności trawienne, biegunki na zakładkę z zaparciami, gorsze samopoczucie, senność, ambiwalencja nastrojów, przejawy agresji oraz problemy z układem nerwowym. Spożywanie produktów pozbawionych glutenu zmniejsza i reguluje masę tłuszczową ciała. Jest to spowodowane lepszym działaniem kosmków jelitowych, co powoduje, że wartości odżywcze z pożywienia mogą być lepiej rozplanowywane w organizmie.
Kolejnym pozytywnym aspektem spożywania produktów bezglutenowych jest to, że następuje likwidacja dużej ilości węglowodanów, co doprowadzić może do obniżenia masy ciała. Korzystnie wpływają także na regulację gospodarki wodnej, na lepsze samopoczucie i zdrowie. Dieta bezglutenowa rozwija pod kątem kulinarnym, gdyż wówczas odkrywa się nowe, dotąd nieznane dziedziny kulinarne, co skutkować może różnymi eksperymentami, dzięki czemu poznaje się mnóstwo ciekawych smaków.
Produkty bezglutenowe dostępne w sieci
We współczesnym świecie można bez wychodzenia z domu zamówić żywność bezglutenową. Na stronie smakidiet.pl wysyłka produktów odbywa się z Krakowa. Sklepy z jedzeniem bezglutenowym oferują produkty naturalnie wolne od glutenu. Zaliczyć do nich można ryż, kukurydzę, ziemniaki, soję, proso, grykę, tapiokę, amarantus, manioki, soczewicę, fasolę, sorgo, orzechy, mięso, owoce oraz warzywa. Do produktów bezglutenowych zaliczane są także towary przetworzone, w których zgodnie z zaleceniami FAO i WHO zawartość glutenu nie może być wyższa, aniżeli 20 mg na kilogram. Takie produkty są wówczas oznakowane przekreślonym kłosem.
Wykorzystując żywność bez glutenu można sporządzić wiele wartościowych i różnych posiłków. Warto sięgać także po takie produkty jak pieczywo bezglutenowe, zarówno chleb jak i bułki, produkty zbożowe wolne od zawartości glutenu. Należą do nich kasze, ryże, makarony, muesli oraz mąki. Dostępne są także przyprawy bezglutenowe, pasztety i wędliny bezglutenowe oraz wszelkie smakołyki dedykowane najmłodszym dzieciom, między innymi takie jak kaszki bezglutenowe, które są niezbędne w okresie rozszerzania diety. Miłośnicy słodkich smaków mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ także i dla nich produkowane są przekąski i słodycze bezglutenowe, w tym różne bezglutenowe ciastka, ciasta, czekolady, batony czy różne cukierki.