Nowe zasady covidowe na lotnisku w Balicach
Kraków Zbigniew Bartuś - 30-03-2021

Nowe zasady covidowe na lotnisku w Balicach

Lotnisko Kraków-Balice wprowadziło nowe zasady kierowania na kwarantannę osób wracających z podróży do Polski z zagranicy. Zmiany te wynikają z rozporządzenia rządu ogłoszonego 29 marca 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów oraz zakazów wynikających z panującego stanu epidemii. Wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla wszystkich podróżnych. Czy występuje możliwość z jej zwolnienia?

Co czeka podróżnych wracających do Polski?

O zwolnieniu z kwarantanny decydują funkcjonariusze Straży Granicznej. To to do nich należy decyzja o posiadaniu uprawnień do zwolnienia z kwarantanny czy też nie. Osoby wracające ze strefy Schengen, by uniknąć konieczność odbycia kwarantanny muszą posiadać aktualny wynik negatywny na obecność wirusa SARS-CoV-2. Takie badanie należy dokonać najwcześniej na 48 godzin przed powrotem do kraju. Jeśli osoba powracająca do Polski nie posiada takiego wyniku ma obowiązek poddania się kwarantannie. Może zostać z niej zwolniona jeśli podda się testom na koronawirusa wykonanego w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy.

Nowe zasady covidowe na lotnisku w Balicach

Co z pasażerami z poza strefy Schengen?

Osoby, które przekroczyły granice państwową, a wracają ze strefy pochodzącej z poza Schengen mają obowiązek poddania się kwarantannie. Osoby te również będą mogły starać się o zwolnienie z niej, jeśli do 48 godzin po powrocie do Polski przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Zmiany te weszły w życie od północy z poniedziałku 29 marca 2021 na wtorek 30 marca 2021 roku. Dla swobodnego i bezpiecznego podróżowania na terenie lotniska powstały punkty diagnostyczne, zezwalające na wykonanie testu na koronawirusa.

Czy będą jakieś skutki tych zmian?

Trzeba przygotować się na duże kolejki i znacznie wydłużony czas opuszczenia lotniska po powrocie do kraju. Bywa, że osoby będą musiały poczekać w samolocie, gdyż po wyjściu z pokładu będzie czekała Straż Graniczna, która będzie weryfikowała podróżnych czy będą musieli poddać się kwarantannie czy też nie, jeśli okażą negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany do 48 godzin przed wylotem.