Połonina Caryńska- malownicza o każdej porze roku
Podróże Piotr Tymczak - 20-02-2020

Połonina Caryńska- malownicza o każdej porze roku

Połonina Caryńska (1297 m) stanowi naturalne przedłużenie popularnej Połoniny Wetlińskiej. Cieszy się dużą popularnością wśród turystów z różnych zakątków Polski. Przez jej grań biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki. Prowadzi z Brzegów Górnych przez Połoninę Caryńską do Ustrzyk Górnych. Jeśli lubisz piękne widoki, ten szlak na pewno Ci się spodoba. 

Co warto wiedzieć o tej trasie?

Wyprawę na Połoninę Caryńską możesz zacząć od Przełęczy Wyżniańskiej. Dojedziesz tutaj autobusem lub autem. Jeśli cenisz sobie wygodę, zdecyduj się raczej na to pierwsze rozwiązanie. Będziesz bowiem schodzić do Brzegów Górnych lub Ustrzyk Górnych. Później musiałbyś wracać po samochodów. W sezonie turystycznym nie powinno być problemu z dojazdem autobusem. 

Zanim wybierzesz się w góry, koniecznie sprawdź wcześniej prognozę pogody. Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Dlatego musisz się do nich odpowiednio przygotować. Możesz ściągnąć jedną z aplikacji na telefon lub zajrzeć na portal pogodowy, np.  GRUPA BIESZCZADZKA GOPR, POGODYNKA, YR.NO lub METEOBLUE. Analizując pogodę, zwróć koniecznie uwagę na zachmurzenie, opady, prawdopodobieństwo wystąpienia burz, temperaturę oraz kierunek i siłę wiatru. Pamiętaj, by precyzyjnie wybrać miejsce, dla którego chcesz sprawdzić prognozę.

Wspomniana połonina caryńska jest bardzo malownicza. Możesz ją zdobyć o każdej porze roku. 

Połonina Caryńska- malownicza o każdej porze roku

Idealna trasa na górski trekking

Prowadzi od Ustrzyk Górnych, przez Połoninę Caryńską, Przełęcz Wyżniańską, Małą Rawkę, Wielką Rawkę i kończy się znów w Ustrzykach Górnych. Taka pętla spodoba się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym trekkerom. Zaplanowana trasa liczy około 18 km. Zajmie Ci około 6 godzin. 

Jest zróżnicowana. Czekają na Ciebie zarówno podejścia, jak i zejścia. Czego jednak nie robi się dla pięknych widoków, prawda?  Kiedy wejdziesz już na szczyt, na pewno poczujesz ogromną satysfakcję. Wzrośnie Twoja pewność siebie i chętniej podejdziesz do nowych wyzwań. 

Najpierw podążasz czerwonym szlakiem, który biegnie aż na samą Połoninę Caryńską. Nie musisz się więc bać, że zabłądzisz. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i las. Jest stosunkowo monotonnie, ale wkrótce to się zmieni. Na razie ciesz się spokojnie pięknymi widokami. Po mniej więcej godzinie wychodzisz na łąkę. Możesz teraz cieszyć się malowniczą bieszczadzką panoramą. Za wzniesieniem znajduje się szczyt Połoniny Caryńskiej. Szlak biegnie cały czas lekko pod górę. W ciągu 20-25 minut powinieneś stanąć na pierwszym szczycie. Pamiętaj, by rozglądnąć się dookoła i podziwiaj widoki zapierające dech w piersiach. Jeszcze ostatni wysiłek i już jesteś na Połoninie Caryńskiej. Możesz tutaj wspaniale odpocząć. 

Jak się ubrać na górską wyprawę?

Na zimową wyprawę zabierz ze sobą kombinezon, kurtki, swetry, rękawiczki, czapkę i szalik. W cieplejszych porach roku zaplanuj wybór odzieży, byś mógł ubrać się warstwowo. Chociaż dni w górach mogą być dość ciepłe, noce i poranki są często chłodne. Weź ze sobą przynajmniej trzy pary skarpet, niezależnie od pory roku. Pamiętaj koniecznie o wytrzymałych butach trekkingowych. Zapewnią odpowiednie wsparcie i ochronią przed bolesnymi kontuzjami.