Studia w Krakowie — Jakie są koszty studiowania w tym mieście?
Kraków Helena Sosińska - 30-11-2019

Studia w Krakowie — Jakie są koszty studiowania w tym mieście?

Studia w Krakowie to marzenie wielu osób. Szeroki wybór uczelni, wysoki poziom oraz wyjątkowe miejsce przyciągają rocznie wielu studentów. Jedną z ważniejszych kwestii studiowania w Krakowie są jednak fundusze i koszty, które mogą być całkiem spore. Na jakie wydatki zatem trzeba liczyć przy wyborze studiów w Krakowie oraz ile kosztuje miesięczne utrzymanie się studenta? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Studia w Krakowie — Jakie są koszty studiowania w tym mieście?

 

Mieszkanie

Pierwszym wydatkiem, z jakim należy się liczyć, wybierając Kraków na miejsce do studiowania, jest wynajem mieszkania. Krakowski rynek jest jednym z najdroższych tuż po np. Warszawskim. Cena za miejsce w akademiku lub pokoju wieloosobowym prywatnie wahać się będzie od ok. 200 zł do 400 złotych miesięcznie. Jeśli zależy nam na prywatności, w cenie ok. 600 zł powinniśmy znaleźć prywatny pokój w akademiku, hotelu studenckim czy prywatnym mieszkaniu gdzie mieszkają inni lokatorzy. Najdroższą opcją jest wynajęcie własnego mieszkania np. kawalerki. Te dostępne są w zależności od lokalizacji i standardu w cenie od ok. 1000 złotych.

 

Wyżywienie

Drugim typem wydatków, z jakimi będziemy musli sobie poradzić, są te przeznaczane na wyżywienie. Ceny produktów spożywczych w Krakowie są takie same jak w całej Polsce. Jeśli zatem gotować będziemy samodzielnie, miesięcznie powinniśmy przeznaczyć na wyżywienie ok. 500 - 600 złotych. Pewnym rozwiązaniem, które będzie jedynie nieco droższe, jest jedzenie obiadów “na mieście”. Kraków posiada liczne bary mleczne, bistra czy stołówki. W cenie do 15 złotych z pewnością znajdziemy pełnowartościowe obiady, co łącznie miesięcznie daje sumę ok. 450 - 500 złotych. Doliczyć jednak w takiej opcji należy jeszcze ok. 200 zł na śniadania i kolacje przyrządzane samodzielnie.

 

Ile zatem kosztują studia w Krakowie?

Koszt studiów w Krakowie może być różny w zależności od tego, na jaki poziom życia się zdecydujemy. W najbardziej oszczędnej wersji biorąc pod uwagę noclegi, wyżywienie i drobne środki na wydatki bieżące - miesięczny koszt życia wyniesie ok. 1000 złotych. W przypadku gdy będziemy chcieli liczyć na prywatne mieszkanie oraz nieco lepsze wyżywienie koszt wahać może się w granicach 1200-1500 złotych. W cenie 2000 złotych będziemy mogli liczyć na samodzielne wynajęcie mieszkania, wyżywienie bez większych ograniczeń oraz drobny limit kieszonkowy.