Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne?
Zdrowie Piotr Tymczak - 20-07-2020

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne?

Najpopularniejszymi rodzajami soczewek kontaktowych są szkła jednodniowe oraz miesięczne. Podstawową różnicą jest czas ich użytkowania – soczewki jednodniowe zakładamy jeden raz i wieczorem wyrzucamy, z kolei szkła miesięczne po właściwemu oczyszczeniu i konserwacji możemy bezpiecznie nosić przez 30 dni i dopiero po upływie tego czasu wymienić je na nowe. Oba te rozwiązania posiadają zalety oraz pewne wady, których warto poznać, zanim zdecydujemy się na jedno z nich.

Soczewki jednodniowe – dlaczego warto zdecydować się na szkła jednorazowe?

Soczewki jednodniowe, jak sama ich nazwa wskazuje, są przeznaczone do użytkowania przez jeden dzień. Zakładamy więc rano nową parę, korzystamy z niej przez cały dzień, a wieczorem zdejmujemy i wyrzucamy. Następnego dnia natomiast sięgamy po kolejną parę i tak postępujemy codziennie. Soczewki jednodniowe nie wymagają więc czyszczenia ani pielęgnacji. Użytkując je regularnie nie musimy także inwestować w zakup płynów przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji soczewek.

Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i polecane głównie osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z soczewkami – szkła jednorazowe pozwalają bowiem sprawdzić, czy dobrze czujemy się w soczewkach oraz czy spełniają one nasze oczekiwania. Soczewki jednorazowe nie są jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Najważniejszą z nich jest koszt zakupu – szkła jednorazowe zazwyczaj wypadają drożej od swoich długoterminowych odpowiedników, co w dłuższej perspektywie może zniechęcać do ich użytkowania. Z tego powodu większość użytkowników soczewek jednorazowych z czasem decyduje się na ich zastąpienie soczewkami miesięcznymi.

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne?

Soczewki miesięczne i najważniejsze korzyści związane z ich użytkowaniem

Soczewki miesięczne są przystosowane do noszenia w trybie dziennym lub ciągłym przez okres 30 dni. Szkła przeznaczone do użytkowania w trybie dziennym wymagają codziennego poddawania ich zabiegom higienicznym, które mają na celu zachowanie soczewek w czystości oraz ich odpowiedniego przygotowania na kolejny dzień. Użytkownicy dziennych soczewek 30-dniowych, oprócz wybranej pary szkieł, muszą więc obowiązkowo zaopatrzyć się także w płyn przeznaczony do ich czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania oraz pamiętać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni szkieł po ich zdjęciu wieczorem. Soczewki na dzień i noc są natomiast pozbawione tego obowiązku i mogą być użytkowane w trybie ciągłym, bez konieczności ich zdejmowania i konserwacji przez nawet 30 dni i nocy.

Dobrej jakości szkła miesięczne cechują się wysokim stopniem uwodnienia – dzienne soczewki kontaktowe soflens 59 posiadają nawodnienie na poziomie 59%, co gwarantuje wysoki komfort ich użytkowania nawet pod koniec 30-dniowego terminu ich przydatności do użytku. Wykonane są z doskonałej jakości hydrożelowego materiału, który dodatkowo chroni powierzchnię szkieł przed powstawaniem na niej osadów białkowych oraz ułatwia czyszczenie. Ponadto, soczewki kontaktowe soflens 59, dzięki zastosowanej w nich technologii UniFit idealnie dostosowują się do powierzchni rogówki, co czyni je praktycznie niewyczuwalnymi w czasie użytkowania. Ich zaletą jest także możliwość stosowania do korekcji dowolnej wady wzroku.