Play Kraków, czyli o nowej platformie VOD
Kraków Patrycja Małek - 22-09-2020

Play Kraków, czyli o nowej platformie VOD

Play Kraków to innowacyjna formuła po raz pierwszy występująca w Polsce. Wystarczy wejść na stronę playkrakow.com i skorzystać z platformy VOD, która jest źródłem miejskiej kultury. Zalogowanie się w nowym serwisie miasta otworzy dostęp do różnych muzycznych widowisk, spektakli teatralnych, recitali czy różnych spotkań pisarskich. Będą tam obecne nie tylko zarejestrowane i udostępnione materiały, ale także spotkania, które odbywają się na żywo.

Dostęp do krakowskiej kultury na playkrakow.com

Strona playkrakow.com została uruchomiona 11 września br. Wystarczy tylko się zalogować, by uzyskać dostęp do interesującego nas filmu, programu, serialu czy spektaklu. Platforma VOD, czyli video on demand umożliwia dostęp do kultury w dowolnym dla nas czasie, może to być także transmisja nadawana na żywo. Logowanie otworzy drogę do ogromnego zasobu różnych koncertów, spotkań, wykładów, konferencji czy spektakli, które powstały w ramach współpracy z krakowskimi instytucjami kultury. Dostęp do kultury jeszcze nigdy nie był tak prosty jak dzieje się to za przyczyną Play Kraków. Zdaniem prezydenta miasta, pana Jacka Majchrowskiego platforma ta ma docierać do wszystkich osób, dla których kultura ma znaczenie. Świat w wyniku pandemii jeszcze bardziej przeniósł społeczeństwo w sferę online, stąd miasto Kraków wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i realiom, tworząc platformę, będącą dużą dawką kultury. Wiele materiałów, pojawiających się na platformie będzie darmowych, ponieważ miastu chodzi o promowanie wartościowych i edukacyjnych treści swoim mieszkańcom. Wszystkie miejskie instytucje, działające na terenie Krakowa zostały zaproszone do udostępniania własnych wytworów na playkrakow.com.

Play Kraków, czyli o nowej platformie VOD

Start platformy na Mastercard OFF Camera

Inauguracja tego przedsięwzięcia została połączona z Międzynarodowym Festiwalem Kina Niezależnego, które w tym roku odbywa się tylko elektronicznie. Na Play Kraków zostaną udostępnione materiały z tego wydarzenia. Widzowie platformy mają okazję do zobaczenia filmów, w których bohaterowie tak jak i my w 2020 roku zmagają się z niewiadomą przyszłością. Wnioskiem, płynącym z tych ekranizacji ma być to, że mimo, iż nieznane powoduje w nas strach to często z niezaplanowanych sytuacji wydobywa się wiele dobrego, które ma znaczący wpływ na życie wielu z nas. Filmy poruszające wspomnianą tematykę można zobaczyć do 25 września na platformie Play Kraków.

Zawartość Play Kraków

Play Kraków to niejako biblioteka multimedialna, należąca do Krakowa, która zawiera materiały przeznaczone do osób w różnych przedziałach wiekowych. Dostępne są koncerty, recitale studentów i osób zatrudnionych w Akademii Muzycznej w Krakowie w cyklu zatytułowanym „Gra w klasykę”. Występują także spektakle Teatru Groteska, musicale Teatru Variété, filmy dokumentalne i oprowadzania kuratorskie po wystawach udostępnionych przez MOCAK i Muzeum Krakowa. Platformę tą będzie można odtworzyć w tradycyjny sposób przez przeglądarki www oraz dedykowanych aplikacjach dostępnych w Google Play czy App Store. Operatorem Play Kraków jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.