Słodki imbir w kostkach do herbaty
Zdrowie Patrycja Obarowska - 12-08-2022

Słodki imbir w kostkach do herbaty

Imbir znany jest ze swoich leczniczych właściwości i od dawna wysoko ceniony, jako towar handlowy. Roślinę na przyprawę uprawiają plantatorzy w ciepłym i wilgotnym klimacie w rejonach strefy podzwrotnikowej. Do spożycia oraz w lecznictwie wykorzystuje się kłącze, a także ekstrahowany z niego olejek. Imbir kandyzowany przez długi czas zachowuje swoje dobroczynne właściwości, dlatego warto mieć go zawsze w zapasie i używać np. do słodzenia czarnej herbaty.

Korzeń imbiru działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco

Za działanie farmakologiczne imbiru są odpowiedzialne aktywne składniki m.in. gingerole i szogaole. Gingerole wykazują działanie wspomagające leczenie procesów zapalnych, łagodzą ból, odtruwają organizm, działają przeciwwirusowo i antyseptycznie. Dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu imbir wspomaga pracę serca i reguluje poziom cholesterolu. Sproszkowany imbir stosuje się w suplementacji sportowej, ponieważ substancje bioaktywne wzmacniają i korzystnie wpływają na cały organizm. W miarę możliwości zaleca się stosowanie świeżego imbiru, ponieważ w tej formie odznacza się większą skutecznością w zwalczaniu chorób i wszelkich innych dolegliwości w porównaniu z imbirem suszonym. O wiele łatwiej przechowuje się imbir kandyzowany, dlatego często i chętnie sięga się po taką formę.

Słodki imbir w kostkach to znakomity słodzik do herbaty, a także aromatyczny dodatek do pierników, kompotów i konfitur. Ginger ma ostry smak i nadaje charakter niektórym potrawom wytrawnym kuchni azjatyckiej, deserom oraz koktajlom.

Słodki imbir w kostkach do herbaty

Medycyna chińska stosuje imbir na przeziębienia

Imbir wykorzystuje się do szybkiego zwalczania objawów grypy i przeziębienia jako środek napotny. Imbir kandyzowany lub świeży należy dodać do herbaty, wypić na gorąco i zaczekać aż powstaną poty. Przez otwarte pory organizm sam pozbywa się patogenów i nie dochodzi do rozprzestrzenienia się infekcji. Imbir wykazuje zdolność do usuwania toksyn na zewnątrz przez skórę. Ten sposób jest skuteczny, jeśli zastosuje się go od razu, przy pierwszych symptomach choroby.

W terapiach naturalnych np. w TCM znajdziemy wiele informacji, jak stosować imbir, gdy zaczyna się odczuwać objawy grypopodobne. Tradycyjna Medycyna Chińska to system, który już od 5 000 lat stosuje się nie tylko w Państwie Środka. Lekarze chińscy leczą dietą i ziołami, a także wykonują zabiegi manualne np. akupunkturę. Co ciekawe, dawniej lekarz otrzymywał zapłatę za utrzymanie pacjenta w zdrowiu, dlatego szybko działające specyfiki, jak imbir, zyskały taką popularność.

Żywność z pewnego źródła

Zdrowa dieta jest jednym z najlepszych sposób utrzymania dobrej kondycji i profilaktyką rozmaitych chorób. Jedzenie, które posiada dużo wartości odżywczych, wzmacnia i uzupełnia mikroelementy. Przetworzona żywność i stosowanie suplementacji nie daje takich samych efektów. Warto sięgać po zdrowe produkty z pewnego źródła i wybierać to, co przyniesie korzyści dla zdrowia. Do takich produktów należy imbir kandyzowany, a także naturalnie suszone owoce, orzechy, soki warzywne i owocowe, oleje tłoczone na zimno oraz wiele innych artykułów z półki ze zdrową żywnością.